7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Do października powstanie ponad 1700 nowych stojaków rowerowych

WARTO PRZECZYTAĆ

W czerwcu rozpoczęły się prace nad montażem ponad 1700 stojaków rowerowych na wrocławskich osiedlach. Zostaną ustawione w ponad 300 miejscach, a ich lokalizację wybrali mieszkańcy. Celem inwestycji jest rozbudowa rowerowej infrastruktury Wrocławia.

Fot. Pixabay

Ponad 1700 stojaków pojawi się w przestrzeni Wrocławia do końca października tego roku. Za inwestycję odpowiedzialny jest ZDIUM. Te działania mogą mieć duże znaczenie w akcji dbania o klimat. Udostępnienie mieszkańcom nowych miejsc stojakowych popularyzuje ideę roweru jako sprawnego środka transportu.

Cel inwestycji

Celem inwestycji jest rozbudowa rowerowej infrastruktury Wrocławia. To ważne zadanie, ściśle związane z licznymi inwestycjami w rozwój sieci rowerowej. Nie bez znaczenia są też preferencje wrocławian, którzy coraz częściej wybierają podróż rowerem w załatwianiu codziennych spraw oraz jako formę aktywnego wypoczynku. – mówiła Klaudia Piątek, rzeczniczka ZDiUM.

Za inwestycję odpowiedzialny jest Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. ZDiUM rozstrzygnął wykonawcę montażu w lutym br. Zamontowanie wszystkich stojaków planowane jest do końca października tego roku. Koszt inwestycji wynosi ponad 1,2 mln zł. Jest ona realizowana ze środków Gminy Wrocław. Wykonawca zajmie się też montażem wysp separujących, które przygotują nawierzchnię.

– Stojaki pojawią się w takich punktach jak szkoły, przedszkola, lokale użyteczności publicznej, pętle tramwajowe czy autobusowe, ale też na głównych ulicach miasta, czyli Legnickiej, Strzegomskiej, Kościuszki, Jedności Narodowej i Powstańców Śląskich – informowała Klaudia Piątek.

Wygląd stojaków rowerowych

Stojaki będą w kształcie litery „U”. Takie rozwiązanie będzie bezpieczniejsze i wygodniejsze dla rowerzystów, ponieważ pozwoli im szybciej przypiąć rower, a także utrudni kradzież potencjalnym złodziejom.

– Są one cenione za funkcjonalny, uniwersalny kształt, ponieważ najlepiej nadają się do przypinania do nich rowerów. Można bowiem za pomocą łańcucha lub innego zabezpieczenia przymocować do nich całą ramę bicykla. To zdecydowanie utrudnia zadanie ewentualnemu złodziejowi, w przeciwieństwie do innych stojaków, do których można przypiąć jedynie koło roweru. To o wiele mniej bezpieczne rozwiązanie.  –  wyjaśniała Klaudia Piątek.

Zobacz również:  Wojskowi gromią Start Lublin

Wybór lokalizacji

Każdy mieszkaniec może zgłosić lokalizację stojaka. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem https://www.wroclaw.pl/portal/wniosek-o-stojak-rowerowy.

Miejsce musi jednak spełniać pewne wymagania.

– Stojaki montowane są tylko na gruntach, będących własnością gminy Wrocław. Nie są stawiane na gruntach prywatnych. To, czy w danym miejscu może zostać postawiony miejski parking rowerowy, najłatwiej sprawdzić na mapie własności dostępnej pod adresem: gis.um.wroc.pl/imap. Tu można wypełnić także formularz – informowała Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności we wrocławskim ratuszu.

Zakres prac:

– dostawa 612 stojaków,

– montaż 1735 stojaków dostarczonych i będących w posiadaniu zamawiającego,

– dostawa wraz z montażem – 116 szt. słupków blokujących zwykłych,

– dostawa wraz z montażem – 2 szt. słupków blokujących typu staromiejskiego,

– dostawa wraz z montażem – 69 wysp separujących,

– montaż słupków oraz wysp separujących,

– wykonanie zabruków o łącznej powierzchni 1300 mkw.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI