7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Do Wrocławia dotarli ranni żołnierze z Ukrainy. Są w ciężkim stanie

WARTO PRZECZYTAĆ

Wczoraj w nocy (12.08) do Wrocławia przetransportowano 14 rannych żołnierzy z Ukrainy. Specjalny pociąg wysadził ich na dworcu głównym, gdzie czekały na nich karetki pogotowia. W akcji uczestniczyła policja, straż pożarna, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Straż Ochrony Kolei.

Na miejscu pojawiły się karetki pogotowia, fot. Maciej Kulczyński

Żołnierzy czeka długa rehabilitacja

Niestety, stan ukraińskich żołnierzy przywiezionych w piątek w nocy do Wrocławia jest bardzo poważny. Mają urazy kończyn, wewnętrzne obrażenia oraz urazy oczu. Są to typowe uszkodzenia ciała powstałe podczas wojny na skutek wybuchów i ostrzałów. Żołnierze zostali oddani pod opiekę trzech wrocławskich szpitali, większość z nich wymagała transportu na noszach. Aby ich stan się poprawił, potrzebna będzie fachowa pomoc medyczna, obejmująca zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne czy okulistyczne.

Ranni zostaną we Wrocławiu, jeśli warunki w szpitalach pozwolą na leczenie i rehabilitację, która może okazać się długa, biorąc pod uwagę ciężkie urazy. Jeżeli ich stan będzie wymagał zastosowania specjalistycznych zabiegów, to będą transportowani do innych ośrodków.

Kontakt z najbliższymi

Z poszkodowanymi do Wrocławia przyjechały również ich rodziny, w tym matki i żony. Będą miały kontakt z rannymi żołnierzami. W ten sposób dadzą im bliskość i wsparcie, co jest bardzo ważne z punktu psychologicznego. Miasto zapewniło rodzinom zakwaterowanie. Mają również pomoc wolontariuszy i psychologów.

 – To był straszny widok, to młodzi chłopcy, zamiast żyć, muszą walczyć. To kolejny rodzaj pomocy, po humanitarnej, dostawach sprzętu i pomocy uchodźcom. – mówił Jurij Tokar, konsul Ukrainy we Wrocławiu.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI