Ładowanie

Jeszcze w 2018 roku Dolny Śląsk miał drugie miejsce w rankingu najbogatszych samorządów. W 2022 roku zajmował już pozycję dziesiątą.

Dolny Śląsk drastycznie spadł z topki najbogatszych samorządów. „PiS dokonał zamachu”

admin 23 sierpnia, 2023

Jeszcze w 2018 roku Dolny Śląsk miał drugie miejsce w rankingu najbogatszych samorządów. W 2022 roku zajmował już pozycję dziesiątą. Wrocław, stolica województwa dolnośląskiego. Fot. Pixabay

Jeszcze w 2018 roku Dolny Śląsk miał drugie miejsce w rankingu najbogatszych samorządów. W 2022 roku zajmował już pozycję dziesiątą. To ogromny spadek zamożności. „Rządzący PiS dokonał »zamachu« na konstytucyjną niezależność samorządu terytorialnego” – komentuje Paweł Skrzywanek, działacz TAK! Dla Polski.

Analizując ranking najbogatszych samorządów w 2022 roku „Wspólnoty”, można zwrócić uwagę na spadek pozycji województwa dolnośląskiego. Jeszcze w 2018 roku było to jedno z najbogatszych województw, zajmujące w rankingu drugie miejsce. Dziś zauważamy stopniowe obsuwanie się jego pozycji. W 2022 Dolny Śląsk spadł na pozycję dziesiątą.

Nie jest tajemnicą, że rządzący PiS dokonał „zamachu” na konstytucyjną niezależność samorządu terytorialnego. Zniszczył podstawę jego funkcjonowania, w tym samodzielną kreację budżetów. Partycypację w podatkach, zamienił na dotację — komentuje członek zespołu eksperckiego TAK! Dla Polski, Paweł Skrzywanek.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Paweł Skrzywanek zwraca uwagę na to, jak w rozumieniu rządu, władze samorządowe powinny być jedynie organem władzy centralnej. W tej sposób lokalnym społecznościom odbierana jest możliwość decydowania o losach województwa.

Głos na rządzący PiS to głos za ograniczaniem swobód demokratycznych, w tym władzy i podmiotowości lokalnych „Małych Ojczyzn” — dodaje.

Zdaniem działacza, na drastyczny spadek zamożności Dolnego Śląska ma przekładać się polityczny sojusz zawiązany między władzami województwa a PiS.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Uwaga! Awaria na pl. Jana Pawła II. Objazdy dla tramwajów!
Tagi