Autorem projektu jest wybitny japoński architekt, a wykonaniem prototypu zajęli się studenci oraz naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Ulepszony dom pomocowy stanął we Lwowie, a jego prototyp obejrzeć możemy w Czasoprzestrzeni.
Wybudowanie takiego domu jest niedrogie oraz nie zajmuje wiele czasu dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów. Prototyp domu został zaprezentowany we wrześniu 2022 roku w Czasoprzestrzeni, a wykonany został przez studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy pracowali pod okiem dra Jerzego Łątki z Wydziału Architektury PWr. Autorem projektu jest japoński architekt Shigeru Ban — celem jego organizacji jest prowadzenie działań architektonicznych na rzecz osób, które straciły dach nad głową w wyniku wojny lub katastrof naturalnych.
Miesiącami ulepszany, teraz stanął we Lwowie. Dom pomocowy skonstruowali studenci
Ostatnie miesiące stały pod znakiem udoskonalania tego projektu. W efekcie ulepszony model stanął we Lwowie, naprzeciw osiedla kontenerowego dla emigrantów wewnętrznych.
— Zmieniliśmy pierwotny projekt, dostosowując go do naszych warunków atmosferycznych i prawnych, opracowaliśmy proces technologii, sprefabrykowaliśmy i, na koniec, złożyliśmy gotowy dom — mówiła Daria Pawłosik, studentka Wydziału Architektury PWr.
Przeprowadzano różne badania — wytrzymałościowe, termiczne, akustyczne, by jak najlepiej dostosować dom do późniejszego użytku. Wiele rzeczy zmieniło się od pierwszej, wrześniowej prezentacji prototypu.
— Technologia produkcji prefabrykatów. Inaczej zbudowaliśmy podłogę, bo dodaliśmy drugą warstwę. Zmieniliśmy sposób budowy dachu. Lwowski prototyp jest z blachy falistej i każdy panel ma spadek, więc nie trzeba instalować dodatkowych elementów. Inna jest też kolorystyka — tłumaczy dr Jerzy Łątka, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Zmienił się także sposób wykonania poszczególnych elementów. Prototyp był produkcji ręcznej, teraz opracowano nową technologię, dzięki której powstają panele ładniejsze i bardziej wytrzymałe. Nadal jest to dom zbudowany ze styropianu, żywicy epodyksowej i włókna szklanego, dzięki czemu jego postawienie jest niedrogie i nie zajmuje wiele czasu.