Ładowanie

Ulepszony dom pomocowy stanął we Lwowie, a jego prototyp obejrzeć możemy w Czasoprzestrzeni. To dzieło Japończyków i Polaków.

Dom pomocowy stanął we Lwowie. Autorami prototypu są Japończycy i wrocławscy studenci

Alicja Jurasz 29 czerwca, 2023

Ulepszony dom pomocowy stanął we Lwowie, a jego prototyp obejrzeć możemy w Czasoprzestrzeni. To dzieło Japończyków i Polaków. Fot. Alicja Jurasz

Autorem projektu jest wybitny japoński architekt, a wykonaniem prototypu zajęli się studenci oraz naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Ulepszony dom pomocowy stanął we Lwowie, a jego prototyp obejrzeć możemy w Czasoprzestrzeni.

Ulepszony dom pomocowy stanął we Lwowie, a jego prototyp obejrzeć możemy w Czasoprzestrzeni. To dzieło Japończyków i Polaków.
Fot. Alicja Jurasz

Wybudowanie takiego domu jest niedrogie oraz nie zajmuje wiele czasu dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów. Prototyp domu został zaprezentowany we wrześniu 2022 roku w Czasoprzestrzeni, a wykonany został przez studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy pracowali pod okiem dra Jerzego Łątki z Wydziału Architektury PWr. Autorem projektu jest japoński architekt Shigeru Ban — celem jego organizacji jest prowadzenie działań architektonicznych na rzecz osób, które straciły dach nad głową w wyniku wojny lub katastrof naturalnych.

Miesiącami ulepszany, teraz stanął we Lwowie. Dom pomocowy skonstruowali studenci

Ostatnie miesiące stały pod znakiem udoskonalania tego projektu. W efekcie ulepszony model stanął we Lwowie, naprzeciw osiedla kontenerowego dla emigrantów wewnętrznych.

Zmieniliśmy pierwotny projekt, dostosowując go do naszych warunków atmosferycznych i prawnych, opracowaliśmy proces technologii, sprefabrykowaliśmy i, na koniec, złożyliśmy gotowy dom — mówiła Daria Pawłosik, studentka Wydziału Architektury PWr.

Przeprowadzano różne badania — wytrzymałościowe, termiczne, akustyczne, by jak najlepiej dostosować dom do późniejszego użytku. Wiele rzeczy zmieniło się od pierwszej, wrześniowej prezentacji prototypu.

Technologia produkcji prefabrykatów. Inaczej zbudowaliśmy podłogę, bo dodaliśmy drugą warstwę. Zmieniliśmy sposób budowy dachu. Lwowski prototyp jest z blachy falistej i każdy panel ma spadek, więc nie trzeba instalować dodatkowych elementów. Inna jest też kolorystyka — tłumaczy dr Jerzy Łątka, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Zmienił się także sposób wykonania poszczególnych elementów. Prototyp był produkcji ręcznej, teraz opracowano nową technologię, dzięki której powstają panele ładniejsze i bardziej wytrzymałe. Nadal jest to dom zbudowany ze styropianu, żywicy epodyksowej i włókna szklanego, dzięki czemu jego postawienie jest niedrogie i nie zajmuje wiele czasu.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Miejsca w akademikach we Wrocławiu coraz droższe. Ile zapłacą studenci?
Tagi