-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Druga edycja mapy Wrocławia. Zawiera praktyczne wskazówki dla uchodźców z Ukrainy

WARTO PRZECZYTAĆ

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego wydało drugą edycję Mapy Wrocławia dla nowych mieszkańców. Projekt ma pomóc uchodźcom i migrantom, którzy przyjeżdżają do miasta bez znajomości jego typologii. W jakich punktach można otrzymać mapę?

Druga edycja mapy Wrocławia. Fot. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Druga edycja mapy Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy to odświeżenie pomysłu, który powstał we Wrocławiu z inicjatywy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i WroMigrant. Jest ona skierowana do nowo przybyłych osób, które próbują odnaleźć się w nieznanym miejscu. Autorki projektu są związane z punktem informacji WroMigrant, który zlokalizowany jest w Przejściu Dialogu. To tam migranci i uchodźcy mogą otrzymać niezbędne informacje na temat miasta. Mapa jest dostępna w języku ukraińskim oraz polskim.

Miejsca odbioru nowej mapy Wrocławia

Od czerwca Mapa Wrocławia ukazała się w nakładzie 20 000 egzemplarzy. Punkty odbioru mapy:

– Przejście Dialogu przy ul. Świdnickiej 19,

– punkt wsparcia w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3,

– punkty noclegowe dla uchodźców z Ukrainy,

– wybrane przedszkolach i szkołach,

– filie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Mapę można pobrać w wersji online na stronie Wielokulturowego Wrocławia w zakładce Biblioteka.

Można również skontaktować się z zespołem „WroMigrant” poprzez e-mail: wromigrant@wcrs.pl

Przydatne adresy oraz praktyczne porady dla uchodźców

Mapa pomoże uchodźcom z Ukrainy dostać się w najczęściej odwiedzane miejsca przez migrantów, tak by mogli bez problemu załatwić wszystkie sprawy urzędowe. Zostały na niej zaznaczone m.in. placówki MOPS, punkt wydawania pomocy z ONZ oraz oddziały ZUS-u. Zawiera też praktyczne wskazówki na przykład w kwestii wynajmowanego mieszkania bądź poszukiwania pracy.

– Na mapie zaznaczyliśmy ponad 50 adresów i telefonów najważniejszych wrocławskich urzędów, punktów informacji, instytucji pomocy społecznej, punktów opieki medycznej i psychologicznej oraz organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom przybywającym po 24 lutego z Ukrainy. Dodatkowo umieściliśmy praktyczne wskazówki dotyczące m.in. kwestii mieszkania, wydawania potrzebnych dokumentów, wnioskowania o świadczenia czy poszukiwania pracy – informowała Paulina Maciak z zespołu Dialogu Międzykulturowego WCRS.

Zobacz również:  Ivan Djurdjević przed meczem z Pogonią

Uaktualniona wersja mapy

Jest to druga edycja projektu. Pierwsza tego typu inicjatywa powstała w lutym 2021 roku.

WCRS od lat wspiera nowych mieszkańców Wrocławia, którzy przybywają z różnych krajów. Jednak osoby uciekające przed wojną mają trudne zadanie. Przyjeżdżają w sytuacji kryzysowej i muszą ułożyć życie w nowym dla siebie kraju, często bez kontaktów czy znajomości języka polskiego. Nierzadko są to kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi, osoby w podeszłym wieku czy podróżujące ze zwierzętami. Chcielibyśmy ułatwić nowo przybyłym ich pierwsze kroki we Wrocławiu, stąd pomysł na nową, uaktualnioną wersję mapy – wyjaśniała Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

WroMigrant – pomoc dla migrantów we Wrocławiu

Miejski punkt WroMigrant działa od 2019 roku. Konsultacje stacjonarne odbywają się od poniedziałku do soboty przy ul. Świdnickiej 19. We współpracy z zespołami Okręgowej Izby Radców Prawnych, Instytutu Praw Migrantów i wolontariuszami od lutego 2022 udzielono wsparcia informacyjnego prawie 20 tysiącom osób.

– Będziemy kontynuować nasze dyżury – stacjonarne, mailowe, telefoniczne – przez całe lato, od poniedziałku do soboty. Nasze konsultacje są bezpłatne, udzielamy je po ukraińsku, rosyjsku, angielsku, białorusku i polsku. Udzielamy informacji np. o tym jak i gdzie wyrobić numer PESEL ze statusem UKR, o jakie świadczenia można się ubiegać, jak zapisać dziecko do przedszkola czy szkoły, gdzie szukać ofert pracy czy jak umówić się do lekarza – mówiła Paulina Maciak.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI