Po czterech latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozwiązały umowę z firmą wykonawczą, która remontowała dworzec główny w Legnicy. Firma nie wywiązywała się z zawartej umowy, prace były poważnie opóźniane. Dziś hala peronowa straszy swoim wyglądem. Zobacz aktualne zdjęcia.

Do tej pory udało się wykonać m.in. zadaszenie nad wejściem na peron nr 1 oraz nad peronem nr 5. Zdemontowano ponad połowę dachu hali głównej, realizowane są prace związane z oczyszczeniem konstrukcji obiektu i zabezpieczeniem antykorozyjnym. W ścianach tunelu pod peronami przygotowano szyby windowe.
Brak zaangażowania wykonawcy
Firma, która podjęła się remontu hali peronowej, nie sprostała temu zadaniu. Przyczyn rozwiązania umowy było kilka.
– Brak dostatecznego zaangażowania wykonawcy w przebudowę na stacji Legnica, brak realizacji inwestycji zgodnie z założonym harmonogramem, brak reakcji wykonawcy na upomnienia ze strony inwestora, powtarzające się problemy wykonawcy z wypłatami dla podwykonawców doprowadziły do zdecydowanej reakcji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 30 czerwca b.r. PLK rozwiązały umowę z wykonawcą. – poinformował Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP PLK S.A.

Po inwentaryzacji placu budowy nadejdzie pora na wyłonienie nowego wykonawcy. Dokończenie inwestycji przewidywane jest na rok 2023.
– Legnica to drugi pod względem frekwencji punkt na kolejowej mapie Dolnego Śląska. Remont budynku dworca zakończono w 2014 roku. Do modernizacji pozostał główny tunel, główna hala peronowa oraz urządzenia rozległej stacji. Wszystko to pamięta czasy sprzed II wojny światowej. A symbolem stacji są wysokie schody na perony, po których z mozołem wchodzą starsi ludzie z bagażami, a wózki z dziećmi czy inwalidzkie pomagają wnieść przygodni pasażerowie. Jest specjalny system zamawiania pomocy u kolei, ale trzeba to wiedzieć i nie każdy chce tej asysty. – mówił Karol Jakubowski
Prace na stacji realizowane mają być w ramach zadania „Dostosowanie stacji Legnica do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się”. Inwestycja obejmuje modernizację peronów nr 3 i 4, przewidziano także 4 windy prowadzące dla peronów.
W trakcie prac utrzymany jest stały ruch pociągów oraz obsługa pasażerów. Inwestycja, finansowana z budżetu państwa, warta jest ok. 30 mln zł.





