10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Legnica: Dworzec jak z horroru, co jest przyczyną wstrzymania remontu?

WARTO PRZECZYTAĆ

Po czterech latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozwiązały umowę z firmą wykonawczą, która remontowała dworzec główny w Legnicy. Firma nie wywiązywała się z zawartej umowy, prace były poważnie opóźniane. Dziś hala peronowa straszy swoim wyglądem. Zobacz aktualne zdjęcia.

fot. Piotr Krzyżanowski

Do tej pory udało się wykonać m.in. zadaszenie nad wejściem na peron nr 1 oraz nad peronem nr 5. Zdemontowano ponad połowę dachu hali głównej, realizowane są prace związane z oczyszczeniem konstrukcji obiektu i zabezpieczeniem antykorozyjnym. W ścianach tunelu pod peronami przygotowano szyby windowe.

Brak zaangażowania wykonawcy

Firma, która podjęła się remontu hali peronowej, nie sprostała temu zadaniu. Przyczyn rozwiązania umowy było kilka.

Brak dostatecznego zaangażowania wykonawcy w przebudowę na stacji Legnica, brak realizacji inwestycji zgodnie z założonym harmonogramem, brak reakcji wykonawcy na upomnienia ze strony inwestora, powtarzające się problemy wykonawcy z wypłatami dla podwykonawców doprowadziły do zdecydowanej reakcji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 30 czerwca b.r. PLK rozwiązały umowę z wykonawcą. – poinformował Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP PLK S.A.

fot. Piotr Krzyżanowski

Po inwentaryzacji placu budowy nadejdzie pora na wyłonienie nowego wykonawcy. Dokończenie inwestycji przewidywane jest na rok 2023.

Legnica to drugi pod względem frekwencji punkt na kolejowej mapie Dolnego Śląska. Remont budynku dworca zakończono w 2014 roku. Do modernizacji pozostał główny tunel, główna hala peronowa oraz urządzenia rozległej stacji. Wszystko to pamięta czasy sprzed II wojny światowej. A symbolem stacji są wysokie schody na perony, po których z mozołem wchodzą starsi ludzie z bagażami, a wózki z dziećmi czy inwalidzkie pomagają wnieść przygodni pasażerowie. Jest specjalny system zamawiania pomocy u kolei, ale trzeba to wiedzieć i nie każdy chce tej asysty. – mówił Karol Jakubowski

Prace na stacji realizowane mają być w ramach zadania „Dostosowanie stacji Legnica do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się”. Inwestycja obejmuje modernizację peronów nr 3 i 4, przewidziano także 4 windy prowadzące dla peronów.

Zobacz również:  Przedłużony termin rekrutacji do przedszkoli. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca

W trakcie prac utrzymany jest stały ruch pociągów oraz obsługa pasażerów. Inwestycja, finansowana z budżetu państwa, warta jest ok. 30 mln zł.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI