7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Dworzec Świebodzki wraca do użytku. Znów pojadą z niego pociągi

WARTO PRZECZYTAĆ

Ostatni pociąg z pasażerami wyjechał z niego ponad 30 lat temu. Teraz, Dworzec Świebodzki wróci do ruchu kolejowego, by odciążyć nieco wrocławski Dworzec Główny. Województwo dolnośląskie przygotowuje się do podpisania umowy z Polskimi Liniami Kolejowymi.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Na Dworzec Świebodzki wrócą pociągi. Stanie się tak za sprawą umowy pomiędzy województwem a spółką PKP PLK. Zostanie przeprowadzona modernizacja, prace potrwają kilka lat.

Umowę w sprawie modernizacji Dworca Świebodzkiego podpiszemy już niedługo ze spółką PKP PLK. Dworzec Główny przyjmuje wiele połączeń krajowych i międzynarodowych, więc jest na granicy swojej przepustowości. Dworzec Świebodzki miałby go w pewnej części odciążyć. Wstępnie miałby obsługiwać pociągi jadące z kierunku Legnicy, a także z północy województwa — informuje Tymoteusz Myrda z zarządu województwa.

Dworzec Świebodzki przejdzie remont i obsłuży część pociągów

Według wstępnych ustaleń, na przywrócony dworzec miałyby kursować pociągi z Kątów Wrocławskich, Wołowa oraz Środy Śląskiej. Gdyby w przyszłości powstała łącznica w kierunku Wrocławia-Mikołajowa, wtedy pociągi pojechały także w stronę Żmigrodu, Oleśnicy czy Trzebnicy.

Planowane jest poprowadzenie trzech torów prowadzących na dworzec. Nie wiadomo wiele o planowanej organizacji ruchu kolejowego, w związku z przywróceniem stacji. Istnieje potrzeba stworzenia miejsca dla przesiadających się pasażerów.

15 proc. kosztów remontu pokryje województwo, a resztę budżet państwa. Zakończenie modernizacji planowane jest wstępnie na rok 2027.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI