-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Dziedzictwo EURO 2012. Dziś mija 10 lat od otwarcia imprezy

WARTO PRZECZYTAĆ

8 czerwca 2012 roku, dekadę temu, rozpoczęły się w Polsce finały piłkarskich mistrzostw Europy. Najpierw reprezentacja Franciszka Smudy zremisowała na stołecznym Stadionie Narodowym z Grecją (1:1), a o godz. 20.45 we Wrocławiu Rosja zmierzyła się z Czechami, wygrywając 4:1. Kibice z biało-czerwonymi sercami nie czuli się po tamtym turnieju spełnieni. Jednak, wykraczając poza ramy sportu, EURO 2012 spełniło swoje zadanie. Wrocław zyskał m.in. stadion, dworzec, port lotniczy, drogi, ale też turystów, markę i zaufanie.

Namacalną spuściznę EURO 2012 łatwo dostrzec w różnych częściach miasta. Na zachodzie wyrósł Stadion Miejski, czyli dzisiejsza Tarczyński Arena o pojemności 45 tysięcy miejsc. Niektórzy próbują kwestionować sens budowy tak wielkiego stadionu, jednak wówczas, podczas starań o przyznanie imprezy, był to warunek sine qua non. Skoro Polska uznała, że chce zorganizować EURO, dla naszego kraju imprezę bez wątpienia historyczną i przełomową, to taki właśnie obiekt, a nie mniejszy, należało postawić.

– Ten obiekt zapełniał się przy okazji meczów Śląska w europejskich pucharach, ale też podczas zwykłych ligowych spotkań. Chcemy, by te czasy rychło wróciły. Dlatego rozpoczęliśmy budowę unikalnego w skali kraju Wrocławskiego Centrum Sportu, które stanie się miejscem spotkań i rozrywki mieszkańców miasta, ale też domem Akademii Młodzieżowej Śląska. Chcemy, by dół piramidy był solidny, a nasza młodzież bardziej masowo zasilała szeregi pierwszego zespołu – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Zwracam też uwagę, że dopiero co odbył się we Wrocławiu mecz reprezentacji z Walią, a kadra narodowa niemal zawsze ten obiekt wypełnia. Dlatego właśnie regularnie gościmy we Wrocławiu Roberta Lewandowskiego i orkiestrę – bo ta inwestycja jest naszą kartą przetargową. Cieszył też widok walijskich kibiców, którzy na kilka dni opanowali puby i restauracje w centrum miasta. Wreszcie dzięki naszej arenie możemy się obecnie starać o organizację meczu otwarcia bądź finału kobiecego EURO 2025 – dodaje.

Zobacz również:  Ivan Djurdjević po zwycięstwie z Pogonią

Całkowity koszt budowy obiektu przy al. Śląskiej wyniósł 776 mln zł netto (uwzględniając ugodę z Maksem Boeglem).

W centrum zrewitalizowano, nakładem ok. 324 mln zł, Dworzec Główny, a przed głównym wejściem wyburzono podziemny schron z okresu II wojny światowej, który zastąpił parking na 240 samochodów osobowych.

Miasto zyskało Autostradową Obwodnicę Wrocławia, która wraz z łącznicami do istniejących dróg krajowych liczy sobie 35,4 km. Inwestycja pochłonęła prawie 3,5 mld zł, odciążyła miasto, a także wpłynęła na poprawę jakości powietrza. Wreszcie zwiększyła wartość nieruchomości w swoim sąsiedztwie.

Poprawie uległa sieć hotelowa, a na Strachowicach powstał nowy terminal portu lotniczego, którego przepustowość zwiększyła się do 3,2 mln pasażerów rocznie. Budowa trwała od września 2009 roku do lutego 2012 roku, a generalnym wykonawcą była firma Hochtief Polska (oddział w Poznaniu). Otwarcie obiektu nastąpiło w marcu 2012 roku, natomiast koszt budowy wyniósł ok. 300 mln zł, przy czym łącznie z towarzyszącą infrastrukturą – 400 mln zł.

To były sztandarowe inwestycje. Miasto zyskało jednak nie tylko bazę i to, co widać z okien samochodów oraz tramwajów. Wrocław posiadł także dziedzictwo, którego nie da się zmierzyć ani kilometrami wybudowanych dróg, ani też liczbą przybyłych turystów. To zaufanie i dobra opinia o mieście, która poszła w świat – że jesteśmy dobrymi organizatorami, gościnnymi gospodarzami i można nam powierzać duże przedsięwzięcia. Bo nie zawiedziemy. Zresztą po EURO stolica Dolnego Śląska zorganizowała też z sukcesami m.in. mistrzostwa świata siatkarzy (2014) i mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych (2016).

EURO 2012 okazało się impulsem nie tylko dla miast-organizatorów, lecz dla całego kraju. Efekt? Dziś większość dużych i średnich miast w kraju ma nowoczesny stadion na miarę potrzeb. Wyprzedziliśmy pod tym względem mnóstwo europejskich krajów, z którymi nie mogliśmy się równać jeszcze na początku XXI wieku. I, podkreślmy, ta baza nie służy wyłącznie sportowym wydarzeniom.

Zobacz również:  Chodnik na ul. Chopina przejdzie przemianę. Kiedy ruszą prace?

Społecznym dziedzictwem imprezy było bez wątpienia zbliżenie narodów polskiego i ukraińskiego, które udźwignęły jej organizację. Nastała moda na wspólne przeżywanie widowisk sportowych i budowanie stref kibica, co trwa do dziś. Żeby daleko nie szukać – gdy koszykarski Śląsk awansował ostatnio do finału play-off i rozpoczął zakończoną sukcesem walkę z Legią Warszawa o mistrzostwo kraju, taka strefa stanęła przed Halą Stulecia.

Przed 2012 rokiem Wrocław jako ośrodek turystyczny znajdował się nieco w cieniu Warszawy i Krakowa. Finały mistrzostw Europy ten światopogląd zmieniły. Zagraniczni turyści zauroczyli się Wrocławiem, wracają do nas i polecają taką wycieczkę bliskim. Inni wybrali miasto na swoje miejsce do życia i studiowania. Nie bez powodu jeszcze przed wojną mieszkało u nas 100 tysięcy Ukraińców, dziś dwa razy tyle. Zatem dla co czwartego mieszkańca Wrocławia narodowym językiem jest ukraiński.

W trakcie EURO 20212 Wrocław odwiedziło około 700 tys. kibiców. 300 tysięcy fanów piłki nożnej przyjechało zza granicy, a największą grupę stanowili Czesi, których reprezentacja mieszkała w stolicy Dolnego Śląska. W zlokalizowanej w Rynku strefie kibica pojawiło się ponad 650 tys. kibiców, którzy zjedli 30 ton jedzenia i wypili 150 tys. litrów piwa.

– Dziś natomiast jest czas, by zająć się bardziej przyziemnymi sprawami, które również będą służyły turystom, lecz nade wszystkim mieszkańcom. I na tym się skupiamy, rozbudowując komunikację zbiorową, dbając o powietrze i wymieniając piece, tworząc nowe tereny zielone, poszerzając sieć tras rowerowych etc. Działamy – zaznacza Jacek Sutryk.

Co się kryje pod nazwą Tarczyński Arena

1000 – wydarzeń, od pojedynczych wynajmów po największe widowiska sportowe i koncerty.

3 – miliony odwiedzających.

13 – meczów piłkarskiej reprezentacji Polski (5 zwycięstw, 4 remisy, 4 porażki).

250 – meczów piłkarskich.

20 – imprez rangi światowej (m.in. Adamek vs Kliczko, Monster Truck Show, EURO 2012, mecz Japonia – Brazylia, koncerty – George Michael Symphonica, Linkin Park, Andrea Bocelli, Iron Maiden, otwarcie The World Games 2017, odnowienie z udziałem Nicka Vujicicia).

Zobacz również:  Przy ul. Pilczyckiej zostanie wybudowany wielorodzinny budynek mieszkalny

10 600 mkw. – powierzchnia biurowa i magazynowa; obecnie 27 podmiotów wynajmuje około 95 proc. powierzchni.

Mat. pras. UM Wrocław

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI