Ładowanie

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie trwa rekrutacja na studia podyplomowe „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”.

Dzięki tym studiom możesz pracować w zoo we Wrocławiu. Trwa rekrutacja

18 sierpnia, 2023

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie trwa rekrutacja na studia podyplomowe „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”. fot. ZOO Wrocław

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie trwa rekrutacja na studia podyplomowe „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”. Stanowią one okazję dla pasjonatów przyrody i zwierząt, chcących wiązać przyszłość z tym środowiskiem. Z krakowską uczelnią współpracuje wrocławskie zoo.

Rekrutacja na studia podyplomowe trwać będzie do 8 września, a zajęcia zaplanowane są w formie hybrydowej, łączącej wykłady online, zajęcia stacjonarne, terenowe oraz praktyki w renomowanych ogrodach zoologicznych.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Z krakowską uczelnią współpracuje wrocławskie zoo

Dzięki partnerstwu z wrocławskim zoo studenci będą mieli okazję zdobywać umiejętności, praktykując w jednym z najważniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Praktyki możliwe są także w wielu innych polskich i zagranicznych ogrodach zoologicznych, należących do EAZA.

Program studiów powstał na bazie projektu European Professional Zookeeper Qualification Framework, który współtworzyliśmy m.in. razem z Europejskim Stowarzyszeniem Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Miał on na celu określenie kluczowych kompetencji w zawodzie opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych w oparciu o doświadczenie innych europejskich krajów. Mamy nadzieję, że studia te będą trampoliną do znalezienia pracy w zoo, nie tylko we Wrocławiu, czy Krakowie, ale także w innych ogrodach — mówiła rok temu Marta Zając-Ossowska, aktualna dyrektor generalna wrocławskiego zoo.

Kto może aplikować?

Na studia podyplomowe „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” przyjmowani są absolwenci studiów wyższych, którzy posiadają dyplom ukończenia co najmniej studiów pierwszego stopnia (inżynierskich lub licencjackich) lub studiów drugiego stopnia (magisterskich) lub jednolitych studiów magisterskich.

Bogaty program studiów

Program studiów obejmuje aż 240 godzin zajęć dydaktycznych, w tym 116 godzin wykładów i 124 godzin ćwiczeń. Studenci będą mieli okazję uczestniczyć w praktykach specjalistycznych zarówno w polskich, jak i zagranicznych ogrodach zoologicznych. Program składa się z 21 modułów, które obejmują szeroki zakres tematyczny – od biologii i ekologii gatunków, przez profilaktykę weterynaryjną, dobrostan i etologię zwierząt, aż po metody stosowane w programach hodowlanych i przepisy prawa regulujące opiekę nad zwierzętami.

Moduły kształcenia zostały tak dobrane, aby absolwent dysponował najnowocześniejszą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Istotną kwestią jest rozbudzenie w słuchaczu poczucia odpowiedzialności za powierzone mu zwierzęta, rozwijanie umiejętności świadomej obserwacji zwierząt oraz otwartości i kreatywności w zakresie współpracy ze środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym ogrodów zoologicznych — przeczytać można w programie studiów Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych.

Egzamin i certyfikat

Studia podyplomowe kończą się egzaminem w formie testu jednokrotnego wyboru. Absolwenci otrzymają dyplom ukończenia studiów oraz certyfikat potwierdzający nabycie kompetencji opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych zgodnie z europejską ramą kwalifikacji zawodowych opiekuna zwierząt w ogrodzie zoologicznym, pod koordynacją Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) oraz pod honorowym patronatem Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Przyszłość po studiach

Na absolwentów studiów czeka szerokie pole możliwości zawodowych. Będą mogli ubiegać się o pracę m.in. we wrocławskim zoo, które co jakiś czas prowadzi rekrutację na opiekunów zwierząt. Certyfikat zdobyty na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie stanowić może duże ułatwienie procesie zdobywania wymarzonej pracy.

Zdecydowana większość naszych opiekunów ukończyła biologię, zoologię, weterynarię, zootechnikę. Są wśród nich także technicy weterynarii, hodowli koni, ryb itd. Żaden z tych kierunków nie jest dedykowany bezpośrednio późniejszemu zatrudnieniu w zoo, dlatego cieszymy się, że powstał taki kierunek studiów — mówiła Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Tagi