1.5 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

24 sierpnia wypada Dzień Niepodległości Ukrainy. Wrocław będzie świętować [WYDARZENIA]

WARTO PRZECZYTAĆ

Dzień Niepodległości Ukrainy w tym roku wypada pół roku od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na ten kraj. Wrocław będzie obchodzić ten dzień, solidaryzując się z uchodźcami mieszkającymi w Polsce. Wydarzenia zaplanowane są na 24 i 25 sierpnia. Na placu przed Impartem odbędzie się darmowy koncert, na którym zagra m.in. zespół Enej.

24 sierpnia obchodzimy Dzień Niepodległości Ukrainy. Fot. pexels

24 sierpnia – Dzień Niepodległości Ukrainy

Uroczystości, organizowane są przez Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu we współpracy z wrocławskim oddziałem Związku Ukraińców we Wrocławiu.

Plan wydarzenia:

11.00 rano modlitwa w katedrze greckokatolickiej przy pl. Nankiera oraz uroczyste podniesienie flagi na placu przed Konsulatem Generalnym
Marsz Niepodległości na Rynek.
12.00 uroczyste wykonanie hymnu narodowego Ukrainy i Polski przed wrocławskim ratuszem, rozwinięcie 36-metrowej flagi Ukrainy
14.00 odśpiewania hymnu Ukrainy (bicie rekordu świata)

W Przejściu Dialogu zawiśnie mapa konturowa Ukrainy. Przechodnie będą mogli na niej zaznaczyć miejsca, z których pochodzą, które są im bliskie, lub napisać życzenia dla Ukrainy.

Centrum Historii Zajezdnia, która od początku wojny pomaga ukraińskim uchodźcom, również zaprasza na obchody tego święta. O godzinie 11:00 odbędą się warsztaty tworzenia warsztaty lalek-motanek, na które obowiązuje rejestracja. O godzinie 17.30 pokaz filmu „Moje myśli są ciche” w języku ukraińskim z polskimi napisami. Wstęp na pokaz jest wolny, zostanie on połączony z charytatywną zbiórką na potrzeby Ukrainy.

Skovoroda Fest na placu przed Impartem

Tegorocznym tematem festiwalu jest solidarność polsko-ukraińska. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Harmonogram wydarzenia – scena przed Impartem

17.00 – otwarcie strefy festiwalowej
18.00 – przywitanie, otwarcie festiwalu
18.30-20.00 – występ muzyczny zespołów Zazula i Enej
20.00-20.30 – prezentacją projekcji Save Ukraine
20.30-22.00 – występ muzyczny zespołu Karna

Harmonogram wydarzenia – scena w podwórku Impartu

17.00-17.50 – spotkania literackie z Tamarą Dudą
18.00-18.30 – spotkania literackie z Magdaleną Kolską
22.00-00.00 – występ Gordiy Starukh & Eyecandy Visual

25 sierpnia Opera Wrocławska

Klasyka opery ukraińskiej, polskiej i włoskiej wybrzmi ze sceny Opery Wrocławskiej. Goście wysłuchają najpiękniejszych głosów Opery Lwowskiej. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Bilety kosztują 20 zł, dla obywateli Ukrainy 1 zł (za okazaniem dokumentu w kasie biletowej).

Smaki Ukrainy w Browarze Stu Mostów

W dniach 20-24 sierpnia w lokalu na ulicy Świdnickiej, a także w Karczmie czy w sklepie browaru na Długosza, będzie można skosztować Smaków Ukrainy. Dania kuchni ukraińskiej przygotowywane zostały z szefem kuchni z Ukrainy. Na odwiedzających czeka również ukraińskie piwo z beczki i muzyka na żywo.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3