9.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Dziś przypada tłusty czwartek. Jak narodził się zwyczaj jedzenia pączków?

WARTO PRZECZYTAĆ

16 lutego 2023 r. obchodzony jest tłusty czwartek. Zgodnie z tradycją tego dnia można bezkarnie zajadać się słodkościami. Skąd wziął się pomysł jedzenia pączków i gdzie jeszcze jest obchodzone to święto?

W tym roku tłusty czwartek przypada 16 lutego, fot. pixabay

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, a jego data zależna jest od Wielkanocy. W tym roku wypada 16 lutego. Tego dnia rozpoczyna się też ostatni tydzień karnawału. Zgodnie ze starym przesądem każdy powinien zjeść przynajmniej jednego pączka w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, aby uchronić się przed niepowodzeniami.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Jak narodziła się tradycja jedzenia pączków?

Tłusty czwartek dotarł do Polski w XVI wieku. Nie był wtedy jednak zbyt popularny, ponieważ obchodzili go jedynie mieszkańcy dużych miast. Na wsi zwyczaje te rozpowszechniły się dopiero pod koniec XIX wieku. Świętowanie trwało kilka dni, a podczas biesiad spożywano pokarmy nie tylko słodkie, ale też i tłuste. Tradycja wywodzi się najprawdopodobniej ze starożytnego Rzymu lub z krajów Bliskiego Wschodu. Początkowo pączki były przygotowywane w wersji na słono, a później receptura została zmieniona i zaczęto przygotowywać je również na słodko. Dawniej zwyczaj jedzenia słodkości przypadał na ostatni wtorek karnawału. Z czasem i data uległa zmianie. Ucztowanie było na tyle huczne, że mieszkańcy potrzebowali więcej czasu na przygotowanie posiłków. Przez to święto zaczęło być obchodzone w ostatni czwartek przed Wielkim Postem.

Przeczytaj też: Niebieskie pączki od MasterChefa czyli tłusty czwartek po wrocławsku

Tłusty czwartek na świecie

Tłusty czwartek obchodzony jest w kilku krajach europejskich, choć często występuje pod różnymi nazwami. W  Niemczech mieszkańcy spożywają słodkości podczas Schnotziger Donnerstag. Wielkiej Brytanii  z kolei obchodzi się tłusty wtorek, a zamiast pączków je się tego dnia naleśniki z polewami i dodatkami. Co więcej na ulicach miast odbywa się wtedy naleśnikowy wyścig, zwany Pancake Race, podczas którego uczestnicy jednocześnie biegną i podrzucają naleśniki. We Francji obchodzone jest święto Mardi Gras, które też przypada we wtorek, ostatniego dnia karnawału. Francuzi mogą zakosztować wtedy takich smakołyków jak malutkie pączki zwane beignets, gofry, faworki czy naleśniki. W Skandynawii święto wypada nie w czwartek, a w niedzielę. Z tej okazji w Norwegii dzieci przychodzą do szkół i przedszkoli w przebraniach, a  w ciągu dnia nie odmawiają sobie słodkich bułeczek czy pączków. Natomiast ich sąsiedzi Szwedzi pieką semle czyli drożdżowe bułeczki, które nadziewane są marcepanem i bitą śmietaną.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI