-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Wrocław oddał hołd Edycie Stein z okazji 80. rocznicy jej śmierci w Auschwitz-Birkenau

WARTO PRZECZYTAĆ

Dokładnie 80 lat temu Edyta Stein po raz ostatni spojrzała na swoje miasto, ówczesny Breslau, z zaplombowanego wagonu jadącego do obozu zagłady. W rocznicę jej śmierci została upamiętniona przez Wrocław. Uroczystość rozpoczęła się zasadzeniem dębu w parku Edyty Stein oraz nadaniem jej imienia tramwajowi MPK Wrocław.

Tramwaj imienia Edyty Stein. Fot. Alicja Jurasz

Uroczystości rozpoczęły się w Parku Świętej Edyty Stein, gdzie symbolicznie zasadzono dąb oddając hołd świętej. Druga część spotkania odbyła się pod domem rodzinnym Edyty Stein, przy ul. Nowowiejskiej. Tam uczestnicy wsiedli w dedykowany jej tramwaj i pojechali prosto na plac Solny, by obejrzeć upamiętniającą wystawę.

W upamiętniających wydarzeniach wzięli udział wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Sergiusz Kmiecik.

Uroczystość poprowadził dr Marek Mutor, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. roku Edyty Stein oraz dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Upamiętnienie Edyty Stein pod jej rodzinnym domem

Wśród gości znalazł się Paul Gordon, wnuk Elzy Gordon, siostry Edyty Stein.

Dla mnie i dla mojego rodzeństwa Edyta Stein była zawsze obecna, we wspomnieniach. Dla mojej rodziny jest naszą świętą patronką, zawsze blisko nas. To wystąpienie jest dla mnie szalenie trudne. Dzisiaj po raz pierwszy tak otwarcie mówię o swoim żydowskim pochodzeniu ze strony ojca. Prawie nikt z moich przyjaciół w Niemczech nie wie o moim pokrewieństwie z Edytą Stein. W Niemczech nie zawsze mam dobre odczucia, czasami wyczuwam niebezpieczeństwo. – wyznał Paul Gordon

Przemawiał Paul Gordon, wnuk najstarszej siostry Edyty Stein. Fot. Alicja Jurasz

Patronka wrocławskiego tramwaju

Edyta Stein została patronką wrocławskiego tramwaju moderus gamma 2 o numerze 3304. Jeżdżąc po mieście, będzie przypominał mieszkańcom o tej ważnej postaci.

Tramwaj będzie jeździł po całym mieście i przypominał, że ta postać światowa, wyniesiona przez papieża Jana Pawła II na ołtarze, patronka Europy, była obywatelką Wrocławia i jedną z najznamienitszych osób urodzonych i wychowanych w tym mieście. Mam nadzieję, że osoby, które jeszcze niewiele o niej wiedzą, gdy zobaczą jej imię na tramwaju, może sięgną do lektury i po wiedzę na temat Edyty Stein. – mówił wiceminister Jarosław Sellin

Zobacz również:  40 mln zł na zakup nieruchomości. Beneficjentami organizacje powiązane z PiS
Jarosław Sellin na uroczystym otwarciu wystawy. Fot. Alicja Jurasz

„Edyta Stein – wielkość w codzienności”

Edyta Stein była niemiecką filozof pochodzenia żydowskiego oraz zakonnicą, należącą do zakonu karmelitanek. Została zatrzymana podczas masowych aresztowań katolików z żydowskimi korzeniami. Zmarła tragicznie, w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 11 października 1998 r. została kanonizowana przez Jana Pawła II, czyli uznana za świętą.

Trwający rok 2022 poświęcony jest Edycie Stein. 80 rocznica jej śmierci wypada 9 sierpnia. Poświęconą jej wystawę, „Edyta Stein – wielkość w codzienności”, można oglądać na placu Solnym. Wystawa ma na celu pokazać prawdziwość świętej, to, że była zwyczajną kobietą.

Jej codzienność wypełniała prozaiczna zwyczajność. Sytuacje dnia codziennego, w których mogła realizować swój charakter. To wszystko ukryte jest pod wielką i bardzo ważną spuścizną Edyty Stein. – tłumaczy jedna z autorek wystawy, dr Anna Siemieniec

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI