23 sierpnia obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Tego właśnie dnia, w roku 1939, podpisano pakt Ribbentrop–Mołotow. Formalnie był to pakt o nieagresji, którego tajny protokół przewidywał rozbiory suwerennych państw, m.in. Polski. Wydarzenie upamiętniające ofiary odbędzie się w dzień obchodów przy wrocławskim Rynku.
Dnia 23 sierpnia 1939, czyli na tydzień przed wybuchem II wojny światowej, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, przedstawiciele III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego, w imieniu Adolfa Hitlera i Józefa Stalina podpisali w Moskwie pakt o nieagresji, którego tajny protokół przewidywał podział pomiędzy oba totalitarne państwa terytorium Polski i innych niepodległych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Lata później upamiętniamy rocznicę tych wydarzeń — Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 roku.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych — obchody
Przy wrocławskim Rynku, u zbiegu ulic Oławskiej i Świdnickiej, w południe zostanie rozłożona instalacja upamiętniająca ofiary niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Na błękitnej tkaninie symbolizującej płynącą przez czas rzekę, zostały umiejscowione portrety ofiar reżimów totalitarnych z Europy (Litwa, Ukraina, Polska), których zesłano na Syberię. Odwiedzający przechodnie będą mieli szansę zaznajomić się z krótkimi notkami biograficznymi europejskich zesłańców w głąb ZSRS oraz zapoznać się z wizualizacją Paneuropejskiego Pomnika Ofiar Reżimów Totalitarnych w Brukseli. Wydarzenie potrwa od 12:00 do 15:00.
Upamiętnienie jest organizowane w ramach projekt „Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i Norweskie spojrzenie na totalitaryzmy. Działania edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i popularyzatorskie o różnych doświadczeniach Wrocławia i Falstad totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego w okresie II wojny światowej”.
Paneuropejski Pomnik Ofiar Totalitaryzmu w Brukseli
Międzynarodowy konkurs na projekt Miejsca Pamięci został zainicjowany przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia pod patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Wybrano projekt „An Echo in Time”, autorstwa brytyjskiego architekta Tszwai So. Tszwai So miał wizję, że jest posłańcem ofiar, zbierając listy pisane przez ofiary do ich bliskich z całej Europy.
Miejsce Pamięci będzie widzialnym symbolem pamięci, a jednocześnie manifestacją prawdy o przeszłości oraz miejscem oddania hołdu i sprawiedliwości ofiarom. U podstaw projektu europejskiego leży przekonanie o potrzebie przezwyciężenia doświadczenia dwóch systemów totalitarnych, a Memoriał jest do tego drogą.
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” prowadzący Centrum Historii Zajezdnia jest członkiem Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia.