10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Ewa Płonka wystąpi jako Tosca w Operze Wrocławskiej

WARTO PRZECZYTAĆ

Ewa Płonka to międzynarodowa gwiazda muzyki operowej. 22 i 24 września wystąpi we Wrocławiu. To debiut sceniczny artystki w Polsce.

fot. Sandra Then

„Aksamitny głos” Ewy Płonki

Ewa Płonka jest absolwentką The Juilliard School w Nowym Jorku. Tytuł licencjata i pierwszy stopień magistra otrzymała na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Drugi stopień magistra uzyskała na Oklahoma City University, a doktorat obroniła na University of Utah w Salt Lake City. Zakres jej wykształcenia obejmuje grę na fortepianie z kierunkiem wokalnym. Sopran Ewy Płonki niemiecki „Musik Heute” określił jako ,,aksamitny głos”. Artystka zagrała tytułową rolę „Turandot” Pucciniego, a także „Aidę”, Verdiego. W roli Toski debiutowała w Virginia Opera w Stanach Zjednoczonych, a wkrótce wystąpi też w rzymskim Teatro dell’Opera.

O czym jest „Tosca”?

„Tosca” to ponadczasowe dzieło Giacomo Pucciniego, które doczekało się niezliczonej liczby adaptacji. Akcja rozgrywa się w Rzymie w czerwcu 1800 roku. Opera opisuje losy kochanków: malarza i śpiewaczki, którzy zostają wplątani w konflikt polityczny.

Czy są wśród nas osoby, które nie doświadczyły zazdrości i nie czuły, że tracą rozum, bo wszystkie znaki na niebie i ziemi sugerują, że są zdradzani? Z drugiej strony, unikałbym romantyzowania Toski jako historii trójkąta miłosnego z wątkiem czarnego charakteru. To bardzo polityczna sztuka o manipulacjach władzy i trudach życia, a Puccini chętnie sięgał po takie tematy: wystarczy zobaczyć np. Madame Butterfly czy Cyganerię. Tosca porusza te same kwestie co chociażby film ,,Życie na podsłuchu  ̶  nie ma tam miejsca na sentyment czy melancholię. – mówił reżyser spektaklu Michael Gieleta.

Wrocławska adaptacja „Toski”

Reżyserem spektaklu jest Michael Gieleta – twórca, którego realizacje są pokazywane w Nowym Jorku, Londynie, Rzymie i Warszawie. Scenografię i kostiumy zaprojektował Gary McCann, artysta z Irlandii Północnej, który tworzył m.in. dla Opery Wiedeńskiej, Philadelphia Opera, Teatro San Carlo w Neapolu czy Royal Court Theatre w Londynie. „Tosca”Opery Wrocławskiej posiada dwie obsady: w roli tytułowej wystąpi polska sopranistka Ewa Vesin oraz Ewa Płonka, a towarzyszyć im będą: Mikołaj Zalasiński i Krzysztof Szumański jako baron Scarpia oraz Giorgi Sturua i Rafał Bartmiński jako Mario Cavaradossi.

Zobacz również:  Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy uczy z pomocą nowoczesnych technik

Kiedy będzie można zobaczyć spektakle we Wrocławiu?

Spektakle “Toski” odbędą się 17, 22, 23, 24 i 25 września. Bilety do nabycia w kasie Opery Wrocławskiej lub na stronie internetowej.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI