Ładowanie

Po wykonaniu ekspertyzy Trzonolinowca okazało się, że budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Obiekt czeka naprawa albo wyburzenie.

Ewakuacja wrocławskiego Trzonolinowca. Budynek jest w złym stanie

26 lipca, 2023

Po wykonaniu ekspertyzy Trzonolinowca okazało się, że budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Obiekt czeka naprawa albo wyburzenie. Wrocławski Trzonolinowiec, fot. Piotr Karpiewski/Wikipedia

Po wykonaniu ekspertyzy Trzonolinowca okazało się, że budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Obiekt czeka naprawa albo wyburzenie. Mieszkańcy najprawdopodobniej będą musieli opuścić budynek.

Po otrzymaniu nakazu od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w styczniu tego roku wspólnota mieszkaniowa nakazała zarządcy Trzonolinowca przeprowadzić ekspertyzę techniczną konstrukcji budynku. Wykazała ona, że obiekt „należy jak najszybciej opróżnić, ewakuując z niego mieszkańców. Konieczne jest też zabezpieczenie terenu i opracowanie projektu naprawy lub wyburzenia.

Ewakuacja Trzonolinowca

W poniedziałek 31 lipca ma odbyć się spotkanie mieszkańców z zarządcą obiektu. Jeśli dojdzie do ewakuacji, miasto zapewni lokatorom tymczasowe schronienie.  

Z niepokojem przyjęliśmy informację o wynikach ekspertyzy stanu technicznego budynku. Teraz dokument będzie analizowany przez Powiatowy Nadzór Budowlany, bo to do PINB-u należy podjęcie decyzji w tej sprawie. Przypomnijmy, że Trzonolinowiec należy do wspólnoty mieszkaniowej, znajdują się tam 44 mieszkania i tylko niewielka część z nich jest w miejskim zasobie. Mimo wszystko, jeśli nadzór budowlany nakaże opuszczenie budynku, Miasto tymczasowo zapewni lokal wszystkim jego mieszkańcom – poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Symbol modernizmu

Trzonolinowiec znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Dworcowej. Dwunastokondygnacyjny budynek powstał w latach 1961-1967 według projektu Andrzeja Skorupy i Jacka Burzyńskiego. Mieszkania znajdują się na jedenastu piętrach – na każdym po cztery. Trzonolinowiec był jednym z niewielu w Europie budynków wiszących na stalowych linach. Choć w 1967 roku obiekt otrzymał tytuł „Budynku roku” w plebiscycie “Słowa Polskiego”, to początkowo lokatorzy nie chcieli w nim mieszkać. Obawiano się, że ulegnie zawaleniu. Lokale przyznano więc artystom m.in. Bogusławie Lindzie czy Krzysztofowi Globiszowi. Aby zachować Trzonolinowca, miasto będzie starało się o wpisanie budynku do dolnośląskiego rejestru zabytków.

Nie wyobrażamy sobie, aby Trzonolinowiec, symbol powojennego Wrocławia, miał zostać wyburzony. To jeden z niewielu tego typu obiektów w Europie, stąd decyzją prezydenta Wrocławia budynek został umieszczony w Gminnej Ewidencji Zabytków, czyli „niższej” formie ochrony zabytków. Aby jednak w pełni chronić budynek konieczny jest wpis do dolnośląskiego rejestru zabytków. I właśnie wszczęcie takiej procedury rekomendowała w piśmie do mieszkańców na początku roku Miejska Konserwator Zabytków. Miasto chce zresztą pomóc w merytorycznym przygotowaniu wniosku, tym bardziej, że biuro konserwatora ma już gotową tzw. Białą Kartę dla Trzonolinowca, czyli niezbędny dokument, by budynek uzyskał maksymalną ochronę konserwatorską. Jesteśmy przekonani, że przy zaangażowaniu wszystkich stron, uda się zachować ten niezwykły symbol modernizmu w naszym mieście – skomentowało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Tagi