Ludzie Ognia to festiwal organizowany z okazji Święta Wrocławia 2023. To już szósta edycja imprezy, która przeniesie odwiedzających w czasy starożytne. Odbędzie się w dniach 24 i 25 czerwca na dziedzińcu Arsenału Miejskiego.
To już szósta edycja imprezy, która w tym roku podnosi swoją rangę — z festynu staje się festiwalem. Odbędzie się w dniach 24 i 25 czerwca, w godzinach od 11:00 do 18:00. Skierowana jest zarówno do miłośników archeologii, historii i starożytności, jak i do rodzin z dziećmi, którzy chcą przeżyć niezapomnianą przygodę i odkryć tajemnice minionych czasów. Dzięki zaangażowaniu najlepszych rekonstruktorów w kraju goście będą mieli okazję zobaczyć różnorodne rzemiosła z epoki żelaza oraz starożytności, które opierały się na wykorzystaniu ognia. Obowiązuje wstęp wolny.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Ludzie Ognia — moc atrakcji nie tylko dla najmłodszych
Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazję obserwować pokazy rzemiosł, a także samodzielnie wziąć udział w warsztatach manualno-plastycznych, skierowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Będzie można spróbować swoich sił w języku łacińskim podczas warsztatów prowadzonych przez Studenckie Koło Historyków — Sekcję Historii Starożytnej, a dzięki kuchniom historycznym uczestnicy będą mogli zapoznać się z produktami spożywczymi i potrawami typowymi dla czasów starożytnych.
W trakcie imprezy będą prezentowane również inscenizacje grup rekonstrukcyjnych, które przedstawią strój, uzbrojenie oraz codzienne życie rzymskich żołnierzy, kultywujących tradycje Legio XIIII, oraz barbarzyńskiego ludu Hariów. To niepowtarzalna okazja, aby zanurzyć się w tętniącą życiem przeszłość i odkryć różne aspekty dawnej kultury.
Gwóźdź programu — pokaz wytopu żelaza
Głównym punktem programu będzie spektakularny pokaz wytopu żelaza z rudy w glinianym piecu hutniczym, który stanowi rekonstrukcję dawnych urządzeń używanych na terenie Dolnego Śląska. Dymarze-rekonstruktorzy przeprowadzą proces wytopu żelaza, który kulminować będzie w godzinach popołudniowych wydobyciem i przekuciem rozżarzonej bryły surowego żelaza. To nie tylko widowiskowe wydarzenie, ale również prawdziwe doświadczenie naukowe, które zapewni uczestnikom niezapomniane wrażenia.
Festiwal przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami
Organizatorzy wydarzenia zadbali o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Pokaz główny będzie tłumaczony na Polski Język Migowy, a na miejscu będzie obecna osoba zajmująca się audiodeskrypcją, wspierającą osoby z niepełnosprawnościami wzroku. Impreza jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, w tym poruszającymi się na wózkach aktywnych oraz elektrycznych.
Organizatorami imprezy są Muzeum Archeologiczne, Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Wydział Kultury Urzędu Miasta Wrocławia.