-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Festiwal Wratislavia Cantans 2022 od 9 do 18 września

WARTO PRZECZYTAĆ

Wratislavia Cantans jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali w Polsce. Organizowany jest w stolicy Dolnego Śląska od 1966 roku. W ramach tegorocznej edycji zapowiedziano wiele interesujących koncertów we Wrocławiu oraz w innych dolnośląskich miejscowościach.

wratislavia cantans, festiwal, wrocław
fot. Joanna Stoga/NFM

Mottem tegorocznej edycji festiwalu są „Niebezpieczne związki”, inspirowane powieścią Pierre’a Choderlosa de Laclosa. Lektura opowiada nie tylko o relacjach damsko-męskich, ale co ważniejsze jest komentarzem politycznym i społecznym.

Powiedziałbym, że jest to przede wszystkim powieść o władzy – to ona ostatecznie jest motorem działań bohaterów. Zaryzykuję twierdzenie, że jest najczęstszą przyczyną ludzkich działań w ogóle. – mówił włoski Maestro Giovanni Antonini, zapowiadając festiwal.

Konteksty polityczne

Wiele z koncertów festiwalu Wratislavia Cantans 2022 nawiązuje do obecnej sytuacji na Ukrainie. Mocno zaakcentowane zostaną motywy związane z zaatakowanym krajem.

Cały czas jestem poruszony tym, co się dzieje w Ukrainie. Nie mogę się pogodzić z tą napaścią, okropną wojną. Jeszcze w październiku dyrygowałem w Kijowie. Spotkałem się z muzykami z chóru Dumka, z orkiestry, z Akademii Muzycznej w Kijowie. Wcześniej mieliśmy również koncert we Lwowie. Z wieloma artystami lwowskimi się przyjaźnimy. Rok wcześniej miałem też okazję pracować z chórem Dumka i z kameralną orkiestrą narodową Ukrainy. To fantastyczny zespół chóralny, cieszę się, że został zaproszony i mam nadzieję, że artyści będą mogli dojechać na festiwal. Dumka wystąpi nie tylko we Wrocławiu, ale będzie miał również koncerty w kilku dolnośląskich miastach. – mówił Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny Wratislavii Cantans

Festiwal Wratislavia Cantans 2022 – kto wystąpi?

Festiwal trwa od 9 do 18 września. W tym czasie czeka nas wiele wyjątkowych koncertów.

9-10 września

fot. Wratislavia Cantans

ZOBACZ GALERIĘ

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI