6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Film Jerzego Skolimowskiego powalczy o Złotą Palmę w Cannes

WARTO PRZECZYTAĆ

Fot. UM Wrocław

“IO” Jerzego Skolimowskiego zaprezentowany został podczas 75. festiwalu filmowego w Cannes. Film, którego produkcję w części sfinansowało miasto Wrocław, rywalizować będzie o Złotą Palmę.

Film „IO” opowiada o tułaczce osła, który podróżuje z polskiego cyrku do Włoch. W tym czasie przechodzi w ręce różnych właścicieli. A tytuł filmu „EO” (w wersji polskiej „IO”) nawiązuje właśnie do dźwięku, jaki wydają te zwierzęta.
Autorami scenariusza są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski, zdjęć Michał Dymek. W obsadzie filmu zobaczymy m.in. Sandrę Drzymalską, Mateusza Kościukiewicza i Tomasza Organka. Produkcję filmu współfinansowało miasto Wrocław.
 
– To dla nas wielki zaszczyt wziąć udział w produkcji filmu Jerzego Skolimowskiego. Nie mieliśmy wątpliwości, że obraz tego znamienitego reżysera, doceniony zostaniem przez środowisko filmowców na całym świecie. I tak się stało. Wierzymy, że „IO” sięgnie po najwyższe laury na festiwalach filmowych – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W tym roku, w konkursie głównym, zmierzy się 18 filmów. Nominacje do Złotej Palmy otrzymały m.in.: “Broker” Hirokazu Koreedy, “Crimes of the Future” Davida Cronenberga, “Tori and Lokita” Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, “Showing up” Kelly Reichardt oraz “Tchaikovski’s wife” Kiriłła Sieriebriennikowa.

75. festiwal filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja.  

Do tej pory polskimi filmami, które otrzymały Złotą Palmę, są: „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego.

Jerzy Skolimowski
 wyreżyserował ponad 20 filmów. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in.:  Złotego Niedźwiedzia za film „Start”, Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Wrzask”, Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za „Latarniowiec”. W 2016 r. uhonorowany został też Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości.

Mat. pras. UM Wrocław

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI