#10 Filmowy Wrocław: Zobacz gdzie kręcono „Lalkę”

0
525

Kto z nas nie zna historii o Izabelli Łęckiej i Stanisławie Wokulskim? „Lalka” od pokoleń znajduje się w kanonie lektur szkolnych, a każdy maturzysta obowiązkowo przypomina sobie jej treść przed egzaminem dojrzałości. W 1968 roku ukazała się filmowa adaptacja powieści Prusa w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Wrocław zagrał w produkcji Krakowskie Przedmieście.

Nieszczęśliwa miłość Wokulskiego

„Lalka” opowiada o warszawskim kupcu Stanisławie Wokulskim, który obdarza uczuciem arystokratkę Izabelę Łęcką. Mężczyzna naiwnie wierzy, że jego ukochana odwzajemni jego sympatię. Za wszelką cenę próbuje przypodobać się wybrance swojego serca. Z czasem pogrąża się coraz bardziej w nieszczęśliwej miłości, ignorując przy tym rady swojego przyjaciela Ignacego Rzeckiego.

Twórcy, obsada i produkcja filmu

Za scenariusz i reżyserię do „Lalki” odpowiada Wojciech Jerzy Has. W rolach głównych wystąpili Mariusz Dmochowski (Stanisław Wokulski), Beata Tyszkiewicz (Izabella Łęcka), Tadeusz Fijewski (Ignacy Rzecki), Andrzej Łapicki (Kazimierz Starski) oraz Kalina Jędrusik (Kazimiera Wąsowska). Do głównej roli przymierzał się sam Zbyszek Cybulski, który nie chciał być kojarzony tylko z postacią Maćka Chełmickiego.

Film był ogromnym przedsięwzięciem finansowym –  jego budżet wyniósł 35 milionów złotych. Przy realizacji zatrudnionych było około 100 osób z obsługi technicznej, a także dziesięć tysięcy statystów. Również scenografia była na najwyższym poziomie. W trakcie kręcenia użyto 4 autentyczne wagony kolei warszawsko-wiedeńkiej oraz 26 powozów. Ponadto na potrzeby produkcji uszyto i wypożyczono aż tysiąc kostiumów. Część z nich do tej pory znajduje się w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Gdzie można zobaczyć “Lalkę”?

„Lalka” nie jest obecnie dostępna na platformach VOD, ale można zobaczyć film po rekonstrukcji cyfrowej bezpłatnie na cda.pl.

Dekoracje we Wrocławiu

Na potrzeby filmu wykonano ponad 2 tysiące dekoracji i rekwizytów. Na wrocławskich Krzykach, na Górce Skarbowców zbudowano makietę Krakowskiego Przedmieścia. Dekoracje imitowały Warszawę i przedstawiały m.in. sklep Wokulskiego. Wojciech Jerzy Has kręcił również sceny we wnętrzach zabytkowego hotelu Monopol przy ulicy Heleny Modrzejewskiej 2. Na ekranie pojawiają się też perony na Dworcu Świebodzkim. To tam Ignacy Rzecki żegna się ze Stanisławem Wokulskim przed jego podróżą do Paryża. Na pamiątkę tego wydarzenia przed wejściem do Teatru Polskiego (Scena na Świebodzkim) znajduje się tablica upamiętniająca dzieło Hasa. Oprócz Wrocławia film był kręcony też w Łodzi, Radziejowicach, Józefowie, Czerwińsku i Jedlinie-Zdroju.

Zobacz również:  ASP odsyła ukraińskich studentów. Ich edukacji nie obejmuje rządowa subwencja

Zobacz, gdzie kręcono “Lalkę”: