Dwa dni przed urodzinami patrona Festiwalu – czyli 25 lutego 2023 r. o godz. 18:45 – w Lubinie odbędzie się finałowy koncert VII Festiwalu Organowego im. Ch. Schlaga. Wstęp wolny.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
W kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie w roku 2022 zrekonstruowano organy firmy Liebeherr. Jest to instrument w stylu barokowym, którego możliwości zaprezentuje dr Maciej Bator ze Świdnicy. Oprócz niego publiczność usłyszy także Rodzinne Trio Wiolonczelowe z Warszawy w składzie: prof. Andrzej Wróbel, jego żona – Elżbieta Piwkowska-Wróbel oraz ich córka – Anna Wróbel. Trio wykonuje zarówno utwory napisane w oryginale na ten skład instrumentalny, jak też aranżacje i opracowania najpiękniejszych miniatur z polskiej i światowej literatury muzycznej.
W programie około godzinnego koncertu znajdą się utwory m.in. kompozytorów takich, jak: Georg Friedrich Haendel, Alfredo Piatti, Karol Skarżyński.
BIO wykonawców
Maciej Bator urodził się w Kłodzku (1984), uczył się w Wałbrzychu, Warszawie, Genewie, Göteborgu, Stuttgarcie i Krakowie. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, nauczycielem, organistą liturgicznym i koncertowym. Wspólnie z żoną Zuzanną organizuje festiwale muzyczne oraz nowatorskie działania dydaktyczne. Jest ojcem Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020).

Rodzinne Trio Wiolonczelowe to zespół, w skład którego wchodzą członkowie rodziny Wróblów – prof. Andrzej Wróbel, jego żona – Elżbieta Piwkowska-Wróbel oraz ich córka – Anna Wróbel. Trio wykonuje zarówno utwory napisane w oryginale na ten skład instrumentalny, jak też aranżacje i opracowania najpiękniejszych miniatur z polskiej i światowej literatury muzycznej. Podczas koncertów publiczność może usłyszeć wzruszające „Salut d’amour” Edwarda Elgara, czy największy przebój historii muzyki – „Marzenie” Roberta Schumanna, ale także sporą dawkę muzyki włoskiej i, oczywiście polskiej. Polscy kompozytorzy współcześni tacy jak: Zbigniew Bagiński, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Derfel i Piotr Wróbel napisali utwory specjalnie z myślą o Rodzinnym Triu Wiolonczelowym. Koncerty tego zespołu zawsze spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności. Wspaniałe wykonania, piękne utwory, a wszystko okraszone ciekawymi opowieściami o muzyce – to jedyny przepis na udane koncerty.
