Po latach skoordynowanych działań wielu specjalistów, ogromnego zaangażowania rodziny i współpracy ze specjalistami udało się znacznie poprawić sposób funkcjonowania społecznego i komunikacji chłopca, a tym samym polepszyć jakość jego życia.
11-letni dziś chłopiec z rozpoznaniem autyzmu wczesnodziecięcego, trafił do Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych jako 3 letnie dziecko.
– Na początku był wycofany społecznie i nie potrafił wchodzić w interakcje. Był bardzo zalękniony i płaczliwy. Trudno adoptował się do nowego otoczenia – mówi Stefania Czapczyk, pedagog.
– Proces nabywania mowy dziecka jest procesem długotrwałym, a ostatnio słyszymy efekty w postaci wypowiadanych słów, które niezwykle cieszą – mówiAlicja Zolnowska – Krzyżaniak, neurologopeda.
Dni Otwarte
Pierwsze słowa wypowiedziane przez chłopca to: „ okulary”, „włosy”, „oczy”, „ kocham Cię”.
W zespole osób pracujących z chłopcem są także Izabela Nenko pedagog oraz Marta Walkowiak fizjoterapeuta.
Obecnie chłopiec nawiązuje relacje z rówieśnikami, rozumie kierowane do niego polecenia, a poprzez naśladownictwo i podejmowane czynności oddaje zrozumienie treści.
– Jesteśmy dumni, że możemy wspierać, pomagać i poprawiać jakość życia. – mówi Agnieszka Dyk, Dyrektor MORiUS-a.
Przypomnijmy, że do 17 kwietnia trwają Dni Otwarte. W tym czasie kadra MORiUS-a zaprasza na bezpłatne konsultacje specjalistyczne rodziców i opiekunów z dziećmi – w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym, dzieci kilkuletnie – które przejawiają zaburzenia w rozwoju, mają orzeczoną niepełnosprawność lub wymagają stymulacji, wsparcia w postaci skoordynowanych działań psychopedagogicznych, logopedycznych i fizjoterapeutycznych.