6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Gmina Czernica dołącza do wrocławskiej Akademii H2O

WARTO PRZECZYTAĆ

Od nowego roku szkolnego wrocławscy uczniowie uczą się szacunku do wody i środowiska równolegle z nauką czytania. Edukacja ekologiczna już w szkołach podstawowych to pomysł Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Do programu jako pierwsza w aglomeracji dołącza Gmina Czernica. Tam również do podstawówek wkracza Akademia H2O.

Uczniowie z Gminy Czernica dołączyli do programu realizowanego przez wrocławskie MPWiK, fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu

Akademia H2O to autorski projekt wrocławskich wodociągów, który jest odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Wszyscy obserwujemy gwałtownie postępujące zmiany klimatu: okresy suszy przeplatane gwałtownymi deszczami czy bezśnieżne zimy. Edukacja ekologiczna teraz, to komfort życia dla przyszłych pokoleń. Projekt skierowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych i ma za zadanie oswoić ich z otaczającą przyrodą. Do programu realizowanego we wszystkich wrocławskich szkołach podstawowych dołączyli uczniowie z Gminy Czernica. W czwartek, 26 stycznia 2023 roku, w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim zostało podpisane porozumienie w tej sprawie. Dokumenty zatwierdzili: wiceprezes wrocławskiego MPWiK Marcin Garcarz i wójt Gminy Czernica Włodzimierz Chlebosz.

– Jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy kompleksowy program wiedzy o wodzie skierowany do najmłodszych wrocławian i wrocławianek. Zaplanowaliśmy zajęcia dotyczące m.in.: oszczędzania wody, zmian klimatycznych, deszczu i retencji. Odpowiedzialność za środowisko to obowiązek wszystkich, dlatego cieszy popularność naszego programu edukacyjnego. Gratulujemy Czernicy podjętej decyzji i wierzymy, że będzie nas więcej. W końcu kropla drąży skałę, dlatego zachęcamy kolejne miejscowości, aby szły śladami Czernicy. Chętnie pomożemy wdrożyć program w kolejnych szkołach – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Akademia H2O to projekt wrocławskich wodociągów skierowany do uczniów drugich klas szkół podstawowych, fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu

Akademia H2O  wpisuje się w kierunek aktualnie wyznaczony przez państwową politykę oświatową, czyli wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach oraz rozwijanie w dzieciach postaw odpowiedzialności za środowisko.

– Możliwość edukacyjnej współpracy z MPWiK to dla naszej Gminy zaszczyt i przyjemność. Przystępując do Akademii H2O czujemy nie tylko entuzjazm, ale przede wszystkim dużą odpowiedzialność. Cieszy nas fakt, że będziemy pierwszą gminą w Polsce, która zdecydowała się na taką współpracę. Wrocław to nasz duży sąsiad i na pewno będziemy mogli liczyć na pomoc i wsparcie przy realizacji projektu ze strony MPWiK – wyjaśnia Włodzimierz Chlebosz, wójt Gminy Czernica. – Podobnie jak Wrocław, Gmina Czernica również doświadczyła w 1997 roku niszczycielskiej siły żywiołu, jakim jest woda. Dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest nasze zaangażowanie społeczne w inicjatywy ekologiczne i edukacja, która może pomóc przyszłym pokoleniom – dodaje. 

Zobacz również:  Zapisy na 9. Nocny Wrocław Półmaraton zakończone. Sprawdź najważniejsze informacje!

Wrocławskie wodociągi przygotowały autorskie scenariusze zajęć, które ułatwią nauczycielom przekazywanie wiedzy najmłodszym uczniom. W Gminie Czernicy, podobnie jak we Wrocławiu, każdy „student” Akademii otrzyma własny zeszyt ćwiczeń. Założeniem projektu jest przeprowadzenie przez nauczyciela 14 zajęć o tematyce związanej z wodą i ekologią. Nauczyciel samodzielnie dostosuje termin i moment przeprowadzenia poszczególnych lekcji do pozostałych – związanych z podstawą programową. Wychowawcy będą rozmawiać z dziećmi o wodzie w kosmosie, suszy, deszczu, oszczędzaniu wody, piciu kranówki, zmianach klimatycznych, czyli o tym, co bardzo ważne dla świata.

Założeniem projektu Akademia H2O jest wykorzystanie różnorodnych metod pracy z dziećmi. Uczniowie oglądają filmy edukacyjne, wraz z nauczycielami wykonują doświadczenia, a w objaśnieniu trudnych zagadnień pomagają plansze edukacyjne. Chociaż pierwotnie projekt przygotowany był pod wrocławskie realia, MPWiK pomaga dopasować program dla innych miejscowości, m.in. uwzględniając różne źródła, z których gminy czerpią wodę do uzdatniania.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI