7.2 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Graham Masterton wspiera więźniów. Odbędą się spotkania autorskie z pisarzem

WARTO PRZECZYTAĆ

Graham Masterton, brytyjski autor horrorów i thrillerów, jest pomysłodawcą i patronem ogólnopolskiego konkursu literackiego dla pensjonariuszy zakładów karnych. W celu promocji konkursu odbędą się spotkania autorskie ze znanym pisarzem.

Masterton na pomysł konkursu wpadł w 2016 roku po wizycie w Zakładzie Karnym w Wołowie, zorganizowanej w ramach programu Rozczytana Aglomeracja. Więźniowie wołowskiej placówki zachwycili gościa poziomem znajomości jego twórczości i autor „Magii seksu” postanowił im się jakoś zrewanżować.

Uderzyło mnie, że są bardzo zainteresowani czytaniem i pisaniem (w końcu mają na to mnóstwo czasu) – mówi Masterton. – Przyszło mi też do głowy, że wielu z nich ma do opowiedzenia ciekawe osobiste historie – niekiedy bardzo bolesne – ale nie ma możliwości przekazania tych historii światu poza celami. Pomyślałem, że gdyby byli w stanie pisać historie, prawdziwe lub fikcyjne, byłoby to dla nich bardzo terapeutyczne, a gdyby zdobyli nagrodę lub przynajmniej jakiegoś rodzaju uznanie, dałoby im to poczucie dumy i spełnienia, o które tak trudno za kratami.

Graham Masterton wymyślił więc konkurs, który z miejsca wdarł się do grupy najpopularniejszych konkursów w polskim więziennictwie. W jego dotychczasowych sześciu edycjach wpłynęło ponad 600 opowiadań, a każde z nich na język angielski przetłumaczyła Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domy Literatury, partnera konkursu. Masterton za każdym razem wybiera bowiem zwycięzców sam, konsultując decyzję wyłącznie z Joanną Opiat-Bojarską, popularną autorką kryminałów.

Graham Masterton osobiście spotka się z więźniami

Masterton co roku pojawia się w Polsce, by osobiście wręczyć nagrody laureatom konkursu. Tym razem przyleci dodatkowo na początku marca, by uświetnić swoją obecnością oficjalny start siódmej edycji konkursu. Już 2 marca wygłosi wykład o sztuce pisania dla pensjonariuszy Zakładu Karnego w Wołowie, by zachęcić ich do sięgnięcia po pióra.

Spotkania autorskie w okolicach Wrocławia

Przypominamy, że brytyjski pisarz szczególnie upodobał sobie Aglomerację Wrocławską. We Wrocławiu przy ulicy Kiełbaśniczej stoi już choćby jego własny krasnal.

Zobacz również:  Remont pętli „Poświętne”. Zmiany w kursowaniu tramwajów MPK Wrocław

Masterton darzy sympatią nawet najmniejsze miejscowości Aglomeracji, w których od 2016 roku odbył aż 25 spotkań autorskich, dlatego tym razem zgodził się przyjąć zaproszenie od Koła Gospodyń Wiejskich w Ślizowie (gmina Syców), do którego zawita 1 marca o godzinie 19.00, oraz od czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej z Wiszni Małej, którą odwiedzi 2 marca o godzinie 17.00. Na oba spotkania serdecznie zapraszamy. Ciasta z pewnością nie zabraknie! Dodatkowo Masterton 3 marca wybierze się do Jawora, by zwiedzić tamtejszy imponujący Kościół Pokoju i przy okazji porozmawiać ze swoimi czytelnikami – o godzinie 17.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Organizatorami konkursu, obok samego autora, są: Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Miejska i Gminna Biblioteka w Wołowie, Wrocławski Dom Literatury, Dom Wydawniczy Rebis oraz Wydawnictwo Albatros.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI