Ładowanie

Pogoda na weekend, 5 i 6 sierpnia, zapowiada się bardzo dynamiczna, prognozowane są intensywne burze, silne porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Intensywność opadów będzie sięgać od 30 mm do 50 mm, a miejscami nawet 70 mm.

Gwałtowne burze i ulewne opady deszczu. IMGW wydaje ostrzeżenia

5 sierpnia, 2023

Pogoda na weekend, 5 i 6 sierpnia, zapowiada się bardzo dynamiczna, prognozowane są intensywne burze, silne porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Intensywność opadów będzie sięgać od 30 mm do 50 mm, a miejscami nawet 70 mm. Fot. Zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Pogoda na weekend, 5 i 6 sierpnia, zapowiada się bardzo dynamiczna, prognozowane są intensywne burze, silne porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Intensywność opadów będzie sięgać od 30 mm do 50 mm, a miejscami nawet 70 mm.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Alarmy mają obowiązywać od godziny 8.00 w sobotę, 5 sierpnia, do godziny 17.00 w niedzielę, 6 sierpnia. “W ten weekend wystąpią gwałtowne burze z ulewnymi opadami deszczu, bardzo silne porywy wiatru, istnieje również ryzyko opadów gradu i wystąpienia trąb powietrznych” – napisało IMGW na swoim profilu na Facebooku.

Sygnalizuje się również, że wzrosty stanów wody w rzekach mogą prowadzić do przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych, a intensywne opady deszczu mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i zalań. W obszarach miejskich, zwłaszcza na terenach o niskiej absorpcji wody, możliwe są powodzie błyskawiczne.

W związku z tym, IMGW planuje na bieżąco wydawać ostrzeżenia i komunikaty dotyczące sytuacji pogodowej. Aktualnie wydane zostały liczne ostrzeżenia meteorologiczne, które obejmują intensywne opady deszczu 1 i 2 stopnia dla zachodniej Polski, ostrzeżenia 2 stopnia na burze z gradem dla południowo-wschodniej Polski, ostrzeżenia 2 stopnia na upał dla Lubelszczyzny, oraz ostrzeżenia na silny deszcz z burzami 1 stopnia dla południowej i centralnej Polski.

Dodatkowo, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało również powiadomienia SMS do mieszkańców Wrocławia: “Uwaga! Jutro (05.08.) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr“.

Wszyscy mieszkańcy powinni monitorować prognozy pogody, zabezpieczać swoje mienie przed możliwymi szkodami spowodowanymi przez silny wiatr, oraz być przygotowanymi na ewentualne przerwy w dostawie prądu.

Tagi