Po czterech latach prac zakończyła się budowa trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Od niedzieli 3 września będą kursować nią tramwaje. Aby uczcić zakończenie inwestycji w najbliższy weekend zaplanowano kilka wydarzeń dla mieszkańców Wrocławia.
TAT to największa pojedyncza inwestycja tramwajowa od czasu pojawienia się tramwaju na Leśnicę w 1948 roku. W ramach prac wybudowano 7 km torowiska tramwajowego na trasie od pl. Orląt Lwowskich do ul. Rogowskiej, 6,5 km dróg rowerowych oraz 7,2 km chodników. Wyremontowano i przebudowano 3,5 km jezdni m.in. na ul. Nabycińskiej, Smoleckiej, Robotniczej, Strzegomskiej oraz pl. Orląt Lwowskich.
Przy TAT posadzono 975 drzew m.in. lipy, graby, dęby i 48 tys. krzewów. Przy ul. Strzegomskiej i ul. Rogowskiej powstały dwa parkingi park and ride, a przy pętli tramwajowo – autobusowej na ul. Rogowskiej minipark z blisko setką drzew. Ponadto na odcinku do ul. Rogowskiej znaleziono 48 niewybuchów, największy z nich znajdował się na ul. Marchijskiej (250 kg!). Inwestycja kosztowała 386 mln zł i była dofinansowana z Unii Europejskiej.
W związku z uruchomieniem nowej 7-kilometrowej trasy w sobotę we Wrocławiu odbędzie się wiele atrakcji towarzyszących.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Parada autobusów i festyn MPK
2 września trasę na Nowy Dwór symbolicznie otworzą wrocławianie wielką paradą zabytkowych tramwajów i autobusów. Na jej czele pojedzie najnowszy nabytek MPK, pierwszy wrocławski autobus elektryczny. Parada wyruszy z okolic Dworca Świebodzkiego w kierunku pętli Nowy Dwór. Impreza potrwa od godziny 12:00 do godziny 13:00.
– Zapraszamy na 11:45 na ulicę Marchijską obok Dworca Świebodzkiego. By dostać się do tramwaju lub autobusu warto odebrać zaproszenie dostępne za darmo w Biurach Obsługi Pasażera. Do pojazdów zaprosimy łącznie około 2 tysięcy osób, ale wiemy, że takie parady cieszą się olbrzymią popularnością. Pojazdy? I bardzo zabytkowe i bardzo współczesne. W ten sposób chcemy symbolicznie uhonorować fakt ukończenia drugiej po trasie tramwajowej na Leśnicę tak dużej inwestycji tramwajowej od zakończenia Drugiej Wojny Światowej – opowiada Witold Woźny, prezes MPK.
Festiwal Pierwszej Pomocy w Parku Tysiąclecia
Po raz drugi we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Pierwszej Pomocy. Zeszłoroczna edycja okazała się ogromnym sukcesem i spotkała z wielkim zainteresowaniem mieszkańców w różnym wieku.
– W sobotę w pobliżu pętli na Nowym Dworze, w Parku Tysiąclecia zaprosimy na Festiwal Pierwszej Pomocy. Oba miejsca – pętlę przy ul. Rogowskiej i Park Tysiąclecia – połączy gra terenowa w formie krzyżówki, której tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo i pierwsza pomoc. Między pętlą a parkiem wahadłowo będzie kursował autobus zabytkowy. Pierwsza pomoc jest ważna, wie każdy. Jednocześnie może być też atrakcyjna i to udowadnia nasz Festiwal. Od 10.00 do 16.00 w Parku Tysiąclecia wszystkie przygotowane atrakcje będą dostępne bezpłatnie – mówi Dorota Feliks, organizator wydarzenia z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
W programie wydarzenia są pokazy, stanowiska tematyczne, praktyczne warsztaty. Nie zabraknie też atrakcji typowo piknikowych, zorganizowanych szczególnie z myślą o najmłodszych uczestnikach, takich jak strefa animacyjna z dmuchańcami, zabawami, grami i sprzętem sportowym.
– Wrocławianki i wrocławianie chcą doskonalić swoją wiedzę. Wiemy to z kursów pierwszej pomocy, które organizujemy przez cały rok w ramach naszej kampanii Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy. Miejsca na bezpłatne szkolenia są rezerwowane w zaledwie 1–2 dni po ogłoszeniu zapisów, na szczęście średnio są to dwa kursy miesięcznie, dlatego prosimy, by się nie zniechęcać, gdy nie ma miejsc. Rocznie z wiedzy o pierwszej pomocy, którą przekazujemy, korzysta kilkanaście tysięcy osób. Mamy wsparcie merytoryczne pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – mówi Dorota Feliks.
Na stanowiskach tematycznych uczestnicy Festiwalu dowiedzą się, m.in. jak opatrywać różnego rodzaju rany, jak udzielać pierwszej pomocy dzieciom, jak się zachować w razie urazu na wycieczce survivalowej lub podczas uprawiania sportu. Atrakcją będzie też symulator dachowania.
Na miejscu dostępny będzie punkt pomocy psychologicznej Centrum Zdrowia Psychicznego. Obecni na miejscu psychologowie i lekarze psychiatrzy udzielą informacji o możliwej pomocy oraz doradzą sposób postępowania w przypadku kryzysów. W Parku Tysiąclecia stanie też krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym przez całe wydarzenie będzie można honorowo oddać krew.
Zmiany w komunikacji miejskiej
3 września zmieni się organizacja komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Na Nowym Dworze pojawią się tramwaje linii 13 i 23. W godzinach szczytu będą odjeżdżać z przystanku średnio co 6 minut. Zmiany nastąpią w rozkładach jazdy tramwajów: 4, 5, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 21, 22, 23 oraz autobusów 152, 122, 148 i 107. Więcej o zmianie w siatce połączeń można znaleźć TUTAJ.
– Otwarcie TAT, koniec remontu ulicy Legnickiej i drugi etap remontu na Piłsudskiego/Powstańców Śląskich powodują zmiany w siatce połączeń w całym mieście. W ostatnich dniach do wrocławian trafiło 200.000 egzemplarzy specjalnego papierowego wydania biuletynu Wrocław.pl, dzała serwis informacyjny Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej na Wrocław.pl, są komunikaty w pojazdach. Wiem, że niektórzy mają już przesyt ilości informacji, ale musimy dotrzeć ze zmianami do jak największej liczby mieszkańców – a wielu z nich w czasie wakacji z MPK korzysta incydentalnie – opowiada Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.
Urzędnicy będą rozmawiać z wrocławianami o nowej siatce połączeń, ale nie tylko. Na pętli staną stoiska informacyjne o wrocławskich inwestycjach.