Ładowanie

„HOMO SENTIENS”. Retrospektywna wystawa Uli Dzwonik w NFM

10 sierpnia, 2023

Ula Dzwonik, “NIEZAPOMINAJKA”, fot. Narodowe Forum Muzyki

Od 1 września do 28 listopada 2023 r. w Narodowym Forum Muzyki będzie można zobaczyć prace malarskie Uli Dzwonik w ramach wystawy „HOMO SENTIENS”.

Plakat wystawy “HOMO SENTIENS”, fot. Narodowe Forum Muzyki

Tytuł wystawy Uli Dzwonik w języku łacińskim znaczy „człowiek czujący”. W pracach artystki wielokrotnie pojawia się ludzka figura. Piotr Sarzyński, kurator ekspozycji w NFM podkreśla, że w jej twórczości najważniejszą rolę odgrywają relacje. Według niego malarstwo Uli cechuje „psychologiczna dociekliwość, subtelność ocen, uważność w obserwowaniu i delikatność w definiowaniu”.

–  „Homo” to słowo na pozór proste i powszechnie znane. Ale przecież niosące ze sobą, w zależności od kontekstu, niezmierzone bogactwo znaczeń i emocji. Mamy zatem wstrząsające i kardynalne dla chrześcijańskiej cywilizacji „ecce homo”. Mamy przestrzegające „homo homini lupus”, dumne „homo sum, humani nihil a me alienum puto”, pesymistyczne „omnis homo mendax”, dyskredytujące „homo unius libri”. Te łacińskie sentencje można by mnożyć w nieskończoność. Ale przecież i nauka nigdy nie zapomniała o „homo”, nazywając tak kolejne historyczne odsłony ludzkiego gatunku: homo erectus, homo neanderthalensis, a wreszcie stawiające nas na szczycie piramidy żywych istot (czy zasłużenie?) homo sapiens. Czy te wszystkie frazy i terminy coś łączy? Tak. Podkreślenie wagi spraw ludzkich, skoncentrowania się na człowieczeństwie i jego różnych aspektach, zarówno tych wzniosłych i pięknych, jak i niskich, a nawet podłych – ocenia Piotr Sarzyński, kurator wystawy “HOMO SENTIENS”.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Ula Dzwonik, “BALANCE”, fot. Narodowe Forum Muzyki

Gdzie i kiedy zobaczyć wystawę HOMO SENTIENS?

Wernisaż wystawy malarstwa Uli Dzwonik “HOMO SENTIENS’ odbędzie się 7 września 2023 r. o godz. 18.00 w foyer NFM na pl. Wolności 1. Prace artystki będzie można podziwiać od 1 września do 28 listopada 2023 r. w godz. 11.00–18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa towarzyszy 58. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Podczas koncertów zewnętrznych organizatorów wstęp na ekspozycję możliwy jest jedynie za okazaniem ważnego biletu na dane wydarzenie.

Przeczytaj też: Festiwal Sztuk Zjednoczonych w Zamku Domanice

Tagi