7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Inauguracja roku szkolnego w Przedszkolu nr 56. Dzieci otrzymały prezenty od UNICEF

WARTO PRZECZYTAĆ

Dzisiaj w Przedszkolu nr 56 na ul. Wałbrzyskiej 2a odbyło się rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Był to szczególny dzień dla dzieci, ponieważ odwiedzili ich goście z UNICEF-u, którzy wspierają finansowo wrocławskie placówki oświatowe.

1 września Przedszkole nr 56 odwiedzili goście z organizacji UNICEF. Fot. Joanna Bim

Po wakacyjnym okresie nastaje moment, kiedy dzieci wracają do szkół i przedszkoli. Część z nich rozpoczyna naukę po raz pierwszy, co może wiązać się z pewnym stresem. Dzięki współpracy z organizacją UNICEF, początek roku szkolnego w przedszkolu nr 56 okazał się być radosnym przeżyciem dla najmłodszych. Dzieci mogły porozmawiać o swoich letnich przygodach, a później otrzymały prezenty, które sfinansował Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.

Pomoc od UNICEF-u

Wrocławskie placówki oświatowe otrzymają ponad 24,5 mln złotych dotacji z UNICEF-u do końca 2022 r. Pieniądze te przeznaczane są na wsparcie projektów związanych z pomocą dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszym mieście. W ramach realizowanych zadań jest przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego, zatrudnienie 120 asystentów wielokulturowych, jak również doposażenie i rozbudowa stref rekreacyjnych w 19 przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych. Placówki w ramach pomocy otrzymują też niezbędne sprzęty m.in. laptopy i tablety.

Więcej miejsc dla dzieci z Ukrainy

Obecnie do placówki “Niezapominajka” uczęszcza 501 dzieci, w tym 36 dzieci z Ukrainy. Dzięki ustawie można do każdego oddziału dopisać troje ukraińskich dzieci. Dyrekcja przedszkola zapewnia też, że podań o miejsca w przedszkolu napływa do nich bardzo dużo.

Generalna liczba dzieci w każdej grupie, w oddziale przedszkolnym wynosi 25. Specustawa wprowadzona przez ustawodawców pozwoliła na dopisywanie do tych 25, trójki dzieci z Ukrainy. Grupa liczy więc w tym momencie 28 osób. – mówiła Katarzyna Głowik – Jamróz, dyrektorka Przedszkola nr 56.

Przedszkole “Niezapominajka” znajduje się w trzech budynkach:

  • Mała Niezapominajka przy ul. Wałbrzyskiej 16, w której mieści się 5 sal dydaktycznych.
  • Duża Niezapominajka przy ul. Wałbrzyskiej 2a, z 6 salami dydaktycznymi.
  • Wielka Niezapominajka przy ul. Dożynkowej 6a, gdzie znajduje się 8 sal dydaktycznych.
Zobacz również:  Wrocław wciąż sadzi. Nowa roślinność w jednym z większych nadodrzańskich podwórek

Potrzebni są nauczyciele z Ukrainy

Dla polskich placówek edukacyjnych ważnym krokiem jest zatrudnianie nauczycieli z Ukrainy. Jednak, żeby móc to zrobić potrzebna jest nostryfikacja, czyli procedura uznawania dyplomu ukończenia studiów wyższych zdobytego na uczelni w innym kraju. Zwykle trwa ona 3 miesiące.

Liczymy na pomoc ze strony UNICEF- u przy zatrudnianiu nauczycieli z Ukrainy. Mogłabym zatrudnić nauczyciela z Ukrainy gdyby miał nostryfikowane dokumenty. Oni nie bardzo rozumieją, czym różni się przetłumaczenie przez przysięgłego, a nostryfikacja przez Urząd, bo te tłumaczenia mają z pieczęciami, ale nam to nie wystarcza. – mówiła Katarzyna Głowik – Jamróz.

ZOBACZ GALERIĘ

fot. Joanna Bim

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI