-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Indyjscy goście odwiedzili Wrocław, by zobaczyć tramwaj „Dobrego Maharadży”

WARTO PRZECZYTAĆ

7 lipca do Wrocławia przybył reprezentant Maharadży Nawagara oraz lekarz polskich dzieci uratowanych przez indyjskich maharadżów. To symboliczne spotkanie jest odpowiedzią na przekazanie do użytku indyjskiego tramwaju Dobrego Maharadży Navanagaru.

Dr Piyushkumara Matalii i reprezentant Maharadży Nawagara. Fot. Joanna Bim

Spotkanie ku pamięci „Dobrego Maharadży”

30.05 maja odbyła się uroczystość upamiętniająca pomoc, jaką maharadża okazał Polsce w latach wojny. Z przystanku koło Opery wyjechał tramwaj, który nosi imię Dobrego Maharadży Navanagaru. Dzisiaj również to miejsce zostało wybrane za cel spotkania, na którym obecny był Honorowy Konsul Indii – Kartikey Johri, Dr Piyushkumara Matalii i reprezentant Maharadży Nawagara.

Maharadża specjalnie wysyłał nam swojego reprezentanta, bo jest w bardzo podeszłym wieku. Chciał podziękować za to, że pamiętamy o wydarzeniach po 70 latach. – skomentował Kartikey Johri, Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu.

Kim był „Dobry Maharadża” ?

Indyjski maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji udzielił ponad tysiącu polskich dzieci schronienia w trakcie II Wojny Światowej. Dzieci ewakuowano z terenów ZSRR do zbudowanego w księstwie Nawanagaru dużego osiedla mieszkaniowego. Tam zapewnił im wyżywienie, opiekę lekarską i szkołę.  W ośrodku starano się także zapełniać dzieciom czas wolny. Rozwijało się życie kulturalne, a także sportowe. Dla dzieci zorganizowano nawet drużynę piłkarską, jak również hokeja na trawie.

Indyjski tramwaj powstał po to, by utrwalić historię o dokonaniach Maharadży i wyrazić wdzięczność za jego pomoc w tym trudnym dla Polski czasie. Od 30.05 mieszkańcy mogą poruszać się po mieście tym szczególnym środkiem komunikacji.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI