7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Inflacja, stopy procentowe, drożyzna – jak wpływają na plany budżetowe Wrocławia?

WARTO PRZECZYTAĆ

Na sesji Rady Miejskiej 14 lipca przedstawiony został projekt „Założenia polityki społeczno-gospodarczej Wrocławia” – to drugi co do ważności dokument planowania strategicznego w mieście. Niezwykle mocno powiązany z planami budżetowymi.

Spotkanie przedstawiciel Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa z mediami.
fot. Alicja Jurasz

Podczas spotkania z mediami, przedstawiciele Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, opowiedzieli o sytuacji budżetowej Wrocławia, inflacji, drożyźnie oraz stopach procentowych. Poruszyli również temat odbierania przez rząd dochodów własnych samorządom, w których sytuacja finansowa jest bardzo trudna.

Przekłada się to na zmiany podatkowe, które wprowadził rząd. Sytuacja jest niestabilna, trudno jest więc planować założenia budżetowe i brać za nie odpowiedzialność.

Nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja w przyszłych latach – od 2019 roku stracił w dochodach własnych ok. 600 mln zł, a w wyniku drożyzny i inflacji tracimy łącznie ok. 1 mld zł – mówił Paweł Karpiński.

Nie sposób zliczyć realnych kosztów przyszłorocznych, gdy brak podanych wiarygodnych wskaźników finansowych. Już dziś miasto musi zapłacić za prąd, gaz, paliwo, inne stałe koszty około pół miliarda więcej niż w ubiegłym roku.

Przedstawiciele Rady Miejskiej apelują

Klub Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, przekazuje apel do rządu o wycofanie się z tzw. Polskiego Ładu.

Przedstawiciele proszą również o przywrócenie samorządom dochodów, a także o dodatkową subwencję społeczną na pensje dla pracowników DPS-ów i podniesienie subwencji oświatowej, która pokrywa zaledwie połowę kosztów związanych z edukacją we Wrocławiu.

Apel skierowany jest także do Zarządu Województwa Dolnośląskiego, aby podjął pilnie prace nad całkowicie nową wersję programu operacyjnego dla Dolnego Śląska, który umożliwi szybkie uruchomienie środków unijnych.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI