Ładowanie

Jacek Ozdoba nie nadzoruje już inspekcji ochrony środowiska. Czy ma to związek wysypiskiem w Rudnej?

18 czerwca, 2023

Jacek Ozdoba w październiku zarządził kontrolę wszystkich składowisk śmieci w Polsce, w tym także w Rudnej Wielkiej. Teraz wiceminister klimatu został pozbawiony większości kompetencji m.in. nadzoru nad Generalną Inspekcją Ochrony Środowiska. Co było powodem tej decyzji?

Składowisko odpadów w Rudnej, fot. fragment materiału “Śmieci pod politycznym parasolem”

Jacek Ozdoba został wiceministrem bez żadnych uprawnień

Niedawno Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski nieprzychylnie wypowiadał się na temat rządów premiera Mateusza Morawieckiego. Zarzucał mu „pasmo porażek” oraz złą współpracę z Brukselą. Konflikt mógł się przyczynić do utraty przez wiceministra kompetencji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Jest to jeden z możliwych powodów tej decyzji. Gazeta.pl spekuluje, że sprawa może być związana z kontrolą składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej. 19 października wiceminister klimatu nakazał przeprowadzenie kontroli składowisk odpadów w całej Polsce. Portal opierając się na wypowiedziach osób z bliskiego otoczenia premiera wskazuje też, że Ozdoba mógł skłonić dziennikarzy TVN24 do stworzenia materiału „Śmieci pod politycznym parasolem”. Artykuł skomentował na Twitterze autor reportażu Superwizjera – Maciej Kuciel oraz radny Patryk Wild, który relacjonował o możliwym udziale byłego ministra Michała Dworczyka w blokowali kontroli w Rudnej Wielkiej.

Według informacji podanych przez Gazetę Wyborczą na Dolnym Śląsku odbyły się już kontrole wysypisk śmieci. Jeden z kontrolerów przyznał na łamach gazety, że nie wykryto nieprawidłowości w Rudnej. Co istotne, jeszcze we wrześniu mieszkańcy gminy Wąsosz alarmowali o znajdujących się tam niebezpiecznych odpadach medycznych. Jak wykazał reportaż Superwizjera, politycy PiS-u są powiązani z działającą na składowisku odpadów firmą śmieciową Chemeko. Wykazanie błędów podczas kontroli mogłoby okazać się dla nich bardzo niekorzystne.