Prestiż zawodu w oczach ludzi nie zależy od zarobków czy chęci ich wykonywania, ale raczej od wysokiej użyteczności społecznej czy stopnia trudności. W ten sposób profesje robotnicze, takie jak szewc czy murarz, wypadają o wiele lepiej niż zawody związane z polityką. Czyja praca jest najbardziej szanowana?
— Najbardziej prestiżowe zawody łączy fakt, że są ważne i potrzebne dla społeczeństwa, najczęściej związane z podstawowymi wartości wyznawanymi przez społeczeństwo, a równocześnie są pod różnymi względami wymagające — tłumaczyła „Wyborczej” dr Olga Czeranowska, socjolożka z Uniwersytetu SWPS, zajmująca się m.in. badaniem prestiżu zawodowego w Polsce.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Który zawód ma największy prestiż?
Szacunek, jakim ludzie darzą wykonawców poszczególnych zawodów, bynajmniej nie zależy od chęci jego wykonywania. Profesje najbardziej poważane wiążą się z narażeniem własnego życia, jak np. praca strażaka, oraz bywają ciężkie i pełne wyrzeczeń, jak np. praca pielęgniarki. Oba te zawody otwierają ranking opublikowany przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w 2019 roku.
Kolejne miejsca wspomnianego rankingu to robotnik wykwalifikowany (np. tokarz czy murarz) i górnik oraz profesor uczelni. Wysoko znajduje się także lekarz, nauczyciel oraz inżynier pracujący w fabryce. Wyniki nowszego badania, przeprowadzonego przez SW Research z roku 2023, są całkiem podobne. Na podium widzimy strażaka, ratownika medycznego oraz pielęgniarkę, lecz wysokie miejsca przypadły także lekarzom, profesorom wyższych uczelni, farmaceutom, górnikom, inżynierom, specjalistom IT i szewcom.
— Hierarchię zawodów według poważania społecznego zamykają zawody związane z polityką: minister, radny gminny, poseł na Sejm i działacz partii politycznej. Jednak co ciekawe, w tegorocznym rankingu najbardziej poważanych zawodów agencji badawczej SW Research to influencer i youtuber cieszą się najmniejszym szacunkiem, wypadając gorzej od zawodów związanych z polityką — dodaje dr Czeranowska.