-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Jarosław Obremski o Bogdanie Zdrojewskim: jego wypowiedzi w Echo były wymyślane

WARTO PRZECZYTAĆ

Jarosław Obremski w Rozmowach Dnia Radia Wrocław zarzucił senatorowi Bogdanowi Zdrojewskiemu, że nie przygotowuje się do wywiadów, a część z jego wypowiedzi w telewizji Echo była wymyślana. Co skłoniło wojewodę do takich wniosków?

Fot. Tomasz Pietrzyk

Brak aktywności ze strony wojewody

W momencie, gdy katastrofa ekologiczna na Odrze stała się smutnym faktem, część polityków wypowiadała się bardzo krytycznie o zachowaniu wojewody dolnośląskiego. Jedną z tych osób był Bogdan Zdrojewski, który skrytykował Jarosława Obremskiego za to, że nie wrócił z urlopu w sytuacji krytycznej dla ekosystemu. W Gazecie Wyborczej twierdził, że wojewoda powinien był powołać zespół zarządzania kryzysowego.

To właśnie wojewoda, w myśl przepisów artykułu 14 ustawy o zarządzaniu kryzysowym, jest odpowiedzialny za monitorowanie, reagowanie czy usuwanie zagrożeń. Na nim też spoczywa obowiązek przekazania “niezwłocznej informacji”. Fakt, że takich aktywności zabrakło, to już odpowiedzialność nie tylko polityczna, ale też karna – skomentował Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia.

Jarosław Obremski: Wszystko było wymyślane

Jarosław Obremski został zapytany o to, co uważa o komentarzu Bogdana Zdrojewskiego, który zarzucił mu, że za brak działań w sytuacji kryzysowej ciąży odpowiedzialność karna. Wojewoda dolnośląski oceniając wypowiedź byłego prezydenta Wrocławia powiedział, że „napawa go smutkiem”. Następnie odniósł się do przemówień Bogdana Zdrojewskiego w telewizji Echo, które według niego były wymyślane przez senatora.

Mam smutek tutaj, patrząc na wypowiedź pana senatora, no bo to po prostu wystarczyło wziąć ustawę przeczytać. Natomiast jest maniera od wielu, wielu lat, ponieważ pan senator Zdrojewski jest bardzo dobrym mówcą, w związku z tym absolutnie się nie przygotowuje do wywiadów i nie mówi tego co wie, tylko to co mu się wydaje. Pamiętam programy w telewizji Echo, gdzie nam cierpła skóra, jak udzielał odpowiedzi w naszych dziedzinach.(…) Wszystko było wymyślane. Także tutaj wymyślił tą odpowiedzialność karną, nie doczytawszy. – ocenił Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Zobacz również:  Kolejne przejścia dla pieszych zostaną doświetlone

Porównanie Odry do jacuzzi

Jarosław Obremski jeszcze raz odniósł się do sytuacji na Odrze. W dalszym ciągu twierdzi, że powrót z urlopu w tamtym okresie nie był konieczny, ponieważ parametry wody były dobre. Mimo, że już wtedy istniał problem śniętych ryb, to dla wojewody dolnośląskiego nie był to wystarczający powód do powołania zespołu zarządzania kryzysowego. Omawiając parametry fizykochemiczne, porównał w pewnym momencie Odrę do jacuzzi, ze względu na wysoką zawartość tlenu w wodzie.

– To była sytuacja taka, że my nie mieliśmy żadnych parametrów, które by stwarzały jakiekolwiek zagrożenie dla życia i zdrowia. Po prostu paramenty dotyczące Odry, w tym czasie, kiedy mnie nie było, ale dosyć dokładnie patrzyłem, były dobre. No bo, przepraszam, nawet wysoka zawartość tlenu nie jest elementem, który szkodzi człowiekowi, bo inaczej, przepraszam za taką demagogię, ale jacuzzi byłoby zabronione. – powiedział Jarosław Obremski.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI