Ładowanie

Mikroskop w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu

Jedyne takie urządzenie w Polsce. Pomaga przy usuwaniu tętniaków i guzów mózgu

14 listopada, 2023

Mikroskop w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu fot. mat. prasowe

Na Oddział Neurochirurgii w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu trafił najnowocześniejszy w Polsce mikroskop. Sprzęt jest wykorzystywany przy zabiegach wymagających niezwykłej precyzji, np. przy usuwaniu tętniaków i guzów mózgu.

Mikroskop w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu, fot. mat. prasowe

Mikroskop, który znajduje w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu, powstał w Japonii. Podczas jego projektowania pracowała firma, która tworzy soczewki dla teleskopów i satelitów kosmicznych. Zakup sprzętu był możliwy dzięki dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego, która wyniosła ponad 3 miliony złotych. Pod względem zaawansowania jest to pierwsze takie urządzenie w Polsce.

Mikroskop w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu, fot. mat. prasowe

Najnowocześniejszy model mikroskopu

Urządzenie wyróżnia się funkcjonalnością oraz niezwykłą precyzyjnością. Neurochirurdzy mogą przybliżyć obraz i zobaczyć najmniejsze detale, zachowując przy tym doskonałą głębię ostrości. Pomaga im to przy zabiegach przeprowadzanych u osób cierpiących na rzadkie choroby powodujące niedokrwienie mózgu. Mikroskop był już wielokrotnie używany we Wrocławiu. Sprzęt służył lekarzom przy usuwaniu tętniaków i guzów mózgu.

Tagi