12.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Jelenia Góra: Jeleniogórski “Zameczek” zmienia się w oczach

WARTO PRZECZYTAĆ

Jednym z istotnych obiektów jeleniogórskiej kultury jest zabobrzański „Zameczek”. Obiekt ten jest w rzeczywistości secesyjną willą. Zbudował ją około 1902 roku niemiecki przemysłowiec Max Erfurt, właściciel papierni w Strupicach (obecnie ulica Wiejska). W sąsiedztwie budynku jest półtorahektarowy park.

Trwa remont jeleniogórskiego Zameczku. /Fot. UM Jeleniej Góry


W 1984 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Przez wiele lat był siedzibą Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego Politechniki Wrocławskiej. Mieściła się w nim biblioteka naukowa. W 2011 roku Zameczek od Politechniki Wrocławskiej przejęło Miasto.

Zakres prac

Remont obiektu rozpoczął się w październiku 2020 roku. Prace obejmują budynek główny, budynek gospodarczy oraz altanę. Wykonawca ma także zagospodarować teren wokół tego kompleksu.

Po remoncie do Zameczku przeniesie się Osiedlowy Dom Kultury. /Fot. UM Jeleniej Góry.

W budynku głównym przewidziano roboty rozbiórkowe i demontażowe (ściany działowe, stropy, schody, kanały wentylacyjne), roboty budowlane wewnątrz, roboty instalacyjne (instalacja elektryczna, wodna, kanalizacyjna, c.o., ciepłej wody użytkowej, p.poż. wentylacja i klimatyzacja), roboty wykończeniowe: wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto wykonawca odtwarza parkową altanę i wymienia dach w budynku gospodarczym.

W przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm: LK INWEST Wrocław oraz KB INWEST Sp. z o.o. Wrocław. Oferta Konsorcjum opiewała na 9 mln 492 tys. 128,66 zł. Będzie to pierwsze ich zadanie, realizowane w Jeleniej Górze. Prezes zarządu LK Inwest Krzysztof Łuksza poinformował, że jego firma obecnie realizuje 5 zadań, z czego trzy w wojewódzkie lubuskim. Prowadzi też remont zabytkowego obiektu – budynku cechowni w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zanim spółka przystąpiła do przetargu na zameczek, jej przedstawiciele byli na wizji lokalnej.

Po remoncie do Zameczku ma przenieść się Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze, który będzie w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich mieszkańców,
dzięki windzie dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI