1.6 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

Jelenia Góra: Nowości w jeleniogórskim MZK

WARTO PRZECZYTAĆ

Nowe tablice informacyjne na przystankach oraz aplikacja z interaktywną mapą kursów autobusowych to nowości, które pojawią się na przełomie września I października w jeleniogórskim MZK i mają poprawić komfort pasażerów.

W ramach aktualizacji oprogramowania do zarządzania informacją pasażerską Traveller, z którego korzysta od lat MZK Jelenia Góra pasażerowie, mieszkańcy Jeleniej Góry zyskają dostęp do bardzo przejrzystego, wolnego od reklam portalu pasażera. Pozwoli on na sprawdzenie czasów odjazdów ze wszystkich przystanków, sprawdzenie trasy przejazdu danego pojazdu na wybranej linii z czasami odjazdu z kolejnych przystanków oraz automatyczną aktualizacją tych danych. Dodatkowo korzystając z umieszczonych na przystankach kodów QR pasażerowie zostaną przekierowani bezpośrednio do wizualizacji wirtualnej tablicy z podglądem portalu pasażera, dzięki czemu poza najbliższymi odjazdami z danego przystanku będą widzieli bieżącą lokalizację pojazdów.

Zmiany w MZK

Dużo zmieni się również po stronie dyspozytorów MZK, którzy zyskają mocno odświeżone narzędzie do zarządzania tablicami informacyjnymi i monitoringu floty pojazdów. Będą na bieżąco widzieli odchyłkę pojazdu od rozkładu jazdy, lokalizację na mapie i wiele innych, dzięki czemu zwiększą się ich możliwości w zakresie zarządzania flotą w czasie rzeczywistym.

System informacji pasażerskiej zaczęliśmy wdrażać w naszej firmie w 2012r. – mówi Michał Palewicz, główny ekonomista jeleniogórskiego MZK. – Od tego czasu zamontowaliśmy na przystankach 19 tablic elektronicznych, informujących o godzinach odjazdów naszych autobusów. Niektóre są już wysłużone i wymagają wymiany. Chcemy wymienimy pięć najstarszych, między innymi na Podwalu, przy tak zwanej Małej Poczcie i przy zabobrzańskim rondzie WOŚP. Postaramy się to uczynić zaraz po wakacjach.

Spośród 19 działających tablic osiem posiada przyciski, uruchamiające dla osób niedosłyszących informację dźwiękową. Z głośniczków automat czyta aktualny rozkład jazdy. Jakość nagrań jest bardzo wysoka, a dźwięk wyraźny.

Już we wrześniu pasażerowie będą mogli korzystać w swoich telefonach z aplikacji z interaktywną mapą pokazującą w trybie rzeczywistym lokalizację wszystkich kursujących autobusów. Niezależnie od tego każdy przystanek autobusowy posiada naklejkę z kodem QR. Po jego zeskanowaniu na smartfonach pojawia się wirtualny rozkład jazdy. 

Zobacz również:  Ekstremalne osiągnięcie wrocławskiego pływaka. Nie dokonał tego nikt na świecie

Nowy portal dla pasażerów i jego funkcje:

  • Nowa podstrona www prezentująca na mapie miasta lokalizację wszystkich przystanków wraz z bieżącą lokalizacją wszystkich pojazdów,
  • Pasażer może wyszukać interesujący go przystanek z mapy lub wpisując jego nazwę,
  • Dla wyszukanego przystanku można sprawdzić najbliższe odjazdy pojazdów w czasie rzeczywistym,
  • Strona będzie również dostępna dla urządzeń mobilnych w wersji z uproszczonym układem graficznym.

Na przełomie września i października zostaną także wymienione najstarsze tablice wykonane jeszcze w technologii LCD na nowe w technologii LED, charakteryzujące się lepszą widocznością oraz znacznie mniejszym zużyciem prądu. Poniżej lokalizacja tablic do wymiany:

Wolności – Poczta  – kierunek Podwale

2.            Podwale – kierunek Zajezdnia MZK

3.            Podwale – kierunek Kiepury

4.            L. Różyckiego – M. Ogińskiego – kierunek Kiepury

5.            Sygietyńskiego – ZUS – kierunek Podwale

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3