7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Jelenia Góra: Rzeźby jelonków zdobią miasto

WARTO PRZECZYTAĆ

Osiem jelonków można już podziwiać w Jeleniej Górze. W przygotowywaniu są kolejne modele. Co to za projekt i gdzie można zobaczyć rzeźby?

„Ciepliczanka i Zdrój” na Placu Piastowskim w Cieplicach, fot. materiały prasowe

Osiem jelonków stanęło już przy „alei”, która umownie została nazwana „Aleją Jelonków”. Jeszcze kilka czeka w odlewniach oraz kilkanaście znajduje się w teczkach rysowników.

Pomysł spodobał się mieszkańcom

Inicjatywa ustawienia rzeźb jelonków przy rozmaitych instytucjach powstała w Urzędzie Miejskim, stąd nazwy takie jak „Rajcuś”, czy para „Ciepliczanka i Zdrój”. Pomysł spodobał się mieszkańcom do tego stopnia, że niektóre instytucje, a nawet osoby prywatne też chciały wystawić swoje jelonki, stąd m.in. „Witalis”. Popularność rzeźb potwierdzają konkursy, w których bierze ogromna ilość osób. Podczas nich publiczność wybiera imiona dla kolejnych jelonków stojących w Alei.

Jelonki zasiliły miasto

W „alei” stoi teraz 8 jelonków:

– „Ekonomek” przy ul. Nowowiejskiej, przy siedzibie Uniwersytetu Ekonomicznego,

 -„Rajcuś” pod Ratuszem,

– „Radiotechnik” przy bibliotece Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych, ul. Lwówecka,

– „Karrus”, „Witalis” i „Podróżniczek” przy ul. 1 Maja,

– „Rzemiosław” przy ul. Cieplickiej przy wejściu do siedziby Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach,

– „Ciepliczanka i Zdrój” na Placu Piastowskim w Cieplicach.

Nowe jelonki w przygotowaniu

Jelonki pojawią się w przestrzeni miejskiej w trakcie ważnych rocznic. Już wkrótce zostanie odsłonięta rzeźba przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w związku z jej jubileuszem. Dwa kolejne jelonki staną nieopodal siedziby KPN w Sobieszowie i przy Książnicy Karkonoskiej. Prawdopodobnie instytucje oraz prywatne firmy jeleniogórskie, które znajdują się w mieście również będą zainteresowane utworzeniem przy swoich siedzibach podobnych rzeźb. O tym, jakie imiona jelonki będą mieć w przyszłości, zdecydują mieszkańcy w plebiscytach.  

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI