1.5 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

JELENIA GÓRA: Wyjątkowe instalacje Piotra Hamowskiego znakiem rozpoznawalnym miasta

WARTO PRZECZYTAĆ

Instalacje Piotra Hamowskiego stały się ozdobą Jeleniej Góry. Pierwszy pojawił się wąż w parku przy ul. Głowackiego, w 2015 roku. Mieszkańcy i turyści zachwycili się nim, więc autor postanowił wykonać więcej figur. Jeszcze w tym roku powstanie kolejna, na rondzie w Maciejowej.

Uwielbiany przez turystów jeleń autorstwa Piotra Hamowskiego.

Dzieł pojawia się coraz więcej, a ich twórcy nie brakuje kreatywności. Piotr Hamowski jest kierownikiem działu zieleni miejskiej jeleniogórskiego MPGK. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu ukończył ogrodnictwo, a dokładniej – kształtowanie terenów zieleni. W firmie komunalnej pracuje od 13 lat. Tworzenie instalacji jest jego prywatnym hobby.

Po pracy wymyślam nowe atrakcje dla miasta, a kiedy pojawia się nimi zainteresowanie, to je robię – mówi. – Najszybciej, bo w dwa tygodnie, wykonałem sześć dużych ozdobnych jaj wielkanocnych. Wystawiane są przeważnie na Placu Ratuszowym, Placu Piastowskim i w Sobieszowie. Najdłużej, bo ponad trzy miesiące, pracowałem nad jeleniem, który stoi przy ratuszu.

Artysta nie zwalnia tempa

Oprócz pionierskiego węża wykonał również szachowego skoczka z wyciętego drzewa przy Al. Wojska Polskiego oraz gońca na Osiedlu XX-lecia.

Czerwony jeleń, zajmujący miejsce przy ratuszu, jest uwielbiany przez turystów. Chętnie fotografują się przy nim, odwiedzając Jelenią Górę. Najkorzystniej wygląda wtedy, gdy widać przez niego promienie słoneczne oraz zimą, gdy osiada na nim śnieg.

Drugi jeleń wita kierowców odwiedzających Jelenią Górę od strony Wrocławia ulicą Konstytucji 3 Maja. Dzięki oświetleniu pięknie widać go o każdej porze dnia i nocy.

Ostatnim dziełem jest dwumetrowe czerwone serce, stojące na półmetrowym podwyższeniu na środku ronda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to jeszcze w tym roku zrobię kolejną instalację. Nie chcę zdradzać, jak będzie wyglądała, powiem tylko, że stanie na obwodnicy miasta, na pierwszym rondzie od strony Radomierza. – zapowiada Piotr Hamowski

Zobacz również:  Wpłać złotówkę i pomóż zwierzętom. Ekostraż zachęca do udziału w akcji

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3