9.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Język migowy we wrocławskim szpitalu. Personel szkoli się dla niesłyszących

WARTO PRZECZYTAĆ

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu zorganizował specjalne warsztaty dla swoich pracowników. Obiektem nauki był język migowy, dzięki któremu lekarze, pielęgniarki, rejestratorki i pracownicy administracji będą mogli porozumieć się z niesłyszącymi pacjentami.

Fot. Facebook Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego

W szkoleniu wzięło udział 36 osób — lekarze, pielęgniarki, rejestratorki i pracownicy administracji. Warsztaty, które będą odbywać się do końca marca, są częścią większego projektu. Pacjentami szpitala często są osoby, porozumiewające się na migi, które tak jak wszyscy mają prawo do porozumienia się z personelem.

Nasi pracownicy poznają słownictwo i gramatykę Polskiego Języka Migowego, a także kulturę Głuchych. Wiemy, jak ważna jest komunikacja, dlatego oprócz zakresu cyfrowego i architektonicznego, poprawiamy się także w tym obszarze – poinformował szpital na Facebooku.

Fot. Facebook Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Język migowy to tylko początek. Warsztaty częścią większego projektu

Zajęcia z języka migowego prowadzone są w ramach projektu Dostępność Plus dla Zdrowia, finansowanego z funduszy unijnych. Grant na ten cel wynosi prawie 2 mln złotych.

Szpital, w ramach tego projektu, rozpoczął realizację zadań w strategicznych obszarach działalności. Pacjenci szpitala to często osoby z ograniczeniami ruchowymi, dlatego, chcąc zwiększyć dostępność architektoniczną, rozpoczęliśmy prace związane m.in. ze zmianą oznakowania szpitala, wyposażeniem w niezbędny sprzęt medyczny, dostosowaniem przestrzeni do specjalnych potrzeb. Pracujemy również nad usprawnieniem zakresu cyfrowego. Jednym z głównych aspektów projektu jest także wspomniana już komunikacja – tłumaczy dr Janina Kulińska.

Projekt zakłada uczynienie przestrzeni bardziej przyjazną dla pacjentów ze szczególnymi potrzebami, np. poprzez wymianę drzwi, modernizację wind czy zakup specjalnego sprzętu medycznego. Planowany jest zakup systemu kolejkowego. Realizowane będą także szkolenia z zakresu komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami, publikacji treści na stronie internetowej, savoir-vivre’u.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI