1.6 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

Joan Miró i Salvador Dalí, wrocławskie wystawy znanych surrealistów

WARTO PRZECZYTAĆ

Joan Miró w Pałacu Królewskim, a Salvador Dalí w Starym Ratuszu. Od 20 lipca w Muzeum Miejskim Wrocławia prezentowane będą prace słynnych surrealistów. Co łączy, a co dzieli tych dwóch artystów? Przekonajcie się na własne oczy.

źródło: Muzeum Miejskie Wrocław

Zarówno Joan Miró, jak i Salvador Dalí byli Katalończykami, urodzonymi na przełomie XIX i XX wieku. Obaj tworzyli w kierunku sztuki nazywanej surrealizmem, jednak ich prace, jak i biografie, znacząco się różnią. Surrealistyczni artyści starali się wykreować obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości. Inspiracjami było wizje odsunięte od świata realnego, tak więc każdy z twórców tego nurtu interpretował tematy na swój własny sposób. Joan Miró oraz Salvador Dalí wytworzyli swoje unikalne style, dzięki którym zdobyli sławę i podziw.

Wystawy twórców we Wrocławiu

Prace graficzne tych dwóch słynnych artystów od 20 lipca do 31 grudnia 2022 prezentowane będą na wystawach w Muzeum Miejskim Wrocławia.

„Joan Miró. STYL – KOLOR – LINIA” w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim
Zaprezentowane zostanie 78 prac graficznych Joana Miró będących częścią prywatnych kolekcji. Dają one wgląd w twórczość stopniowo rozwijającego się artysty. Eksponowane prace powstały po drugiej wojnie światowej. Większość wykonana została techniką litografii.

„SALVADOR DALÍ we wrocławskim Ratuszu” w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu. Około 300 dzieł graficznych Salvadora Dalego zamkniętych w kilkanaście cykli. Można będzie obejrzeć między innymi ilustracje z „Alicji w krainie czarów” i „Boskiej komedii”. Większość prac powstała na przestrzeni dwudziestolecia 1955-1975, pokazywane są również dwa cykle z okolic roku 1930.

Godziny otwarcia

środa – sobota – 11.00 – 17.00
niedziela – 10.00 – 18.00

Cennik

Normalny 30 zł
Ulgowy 20 zł
Rodzinny 60 zł
Bilet upoważnia do wstępu na obie wystawy.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3