W Ossolineum, 6 czerwca, rozpoczną się obchody 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich. Placówka, założona w 1823 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, założyciela Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, i Henryka Lubomirskiego, pierwotnie mieściła się we Lwowie. W najbliższych latach planowane jest wybudowanie gmachu przy ul. Szewskiej, gdzie zbiory Muzeum będą prezentowane.
Rodzina Lubomirskich znana była ze swej imponującej kolekcji dzieł sztuki, obejmującej prace takich mistrzów jak Albrecht Dürer i Rembrandt Harmenszoon van Rijn, a także bogate zbiory rzeźb i broni. Zbiory te zostały przeniesione do Lwowa dopiero pod koniec lat 60. XIX wieku, gdzie były prezentowane publiczności aż do wybuchu II wojny światowej. W wyniku działań wojennych wiele eksponatów zostało rozproszonych i przeniesionych do innych muzeów.
Po wojnie, pomimo że muzeum znalazło się poza granicami Polski, pojawił się pomysł, aby zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich były dostępne dla publiczności w nowym obiekcie. Adolf Juzwenko, były dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, podkreślał, że nowy budynek ma połączyć Lwów z Wrocławiem.
Z tej okazji od czerwca 2023 do czerwca 2024 roku zaplanowano wiele wydarzeń, począwszy od wystawy plenerowej „Muzeum z miłości do sztuki i kraju” w ogrodzie barokowym Ossolineum, otwartej od 6 czerwca. Wystawa będzie prezentowana na wrocławskim rynku, a następnie na ul. Świdnickiej, a potem pojedzie do Przeworska, Lwowa, Wiednia, Pragi, Wilna i Paryża.
Jednym z kluczowych wydarzeń będzie debata „Jak zbudować muzeum?” 6 czerwca w sali konferencyjnej Ossolineum. Gośćmi będą Joanna Błoch, wicedyrektor Ossolineum, Piotr Fokczyński, prezes Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, dr Paweł Ukielski – zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i Szczepan Wroński, architekt, współzałożyciel pracowni WXCA. Wydarzenie będzie transmitowane online, a wstęp jest wolny!
W grudniu 2023 roku zostanie wydana książka „Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”, zawierająca 25 opowieści o najciekawszych dziełach sztuki z kolekcji muzeum. W marcu 2024 roku odbędzie się wystawa czasowa „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”, a w maju 2024 roku – konferencja popularnonaukowa „Historia nieoczywista. Polskie muzealnictwo w okresie międzywojennym”.
Świętowanie 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich jest okazją, aby zapoznać się z bogatą historią i niezwykłymi zbiorami tego muzeum, a także z planami na jego przyszłość.
Konkurs na projekt nowego budynku muzeum, który ma stanąć w miejscu obecnego parkingu przy ul. Szewskiej we Wrocławiu wygrali architekci z warszawskiej pracowni WXCA. Muzeum ma stanąć naprzeciwko budynków Ossolineum. W uzasadnieniu wyboru projektu podkreślono wrażliwość, czytelny gest architektoniczny oraz ponadczasowość przyszłego budynku.
Kalendarium wydarzeń jubileuszu Muzeum Książąt Lubomirskich
Jubileusz 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich niesie ze sobą wiele atrakcji. Oto, co nas czeka w nadchodzących miesiącach:
• Grudzień 2023: Premiera książki “Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”. Wydawnictwo Ossolineum prezentuje 25 fascynujących opowieści o najbardziej wyjątkowych dziełach sztuki z kolekcji muzeum, opisując jednocześnie burzliwą historię i działalność tej niezwykłej wrocławskiej instytucji. Książka, pod redakcją Wojciecha Gruka, to doskonały sposób na rozpoczęcie obchodów 200-lecia.
• 8 marca – 2 czerwca 2024: Wystawa czasowa “Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”. Tę wystawę w Salach pod Kopułą w gmachu głównym Ossolineum będzie można podziwiać od wiosny do lata 2024. Zostaną tam zaprezentowane kluczowe momenty z historii muzeum, skupiające się na symbolicznych latach 1823 – 1923 – 2023. Wystawa obejmie nie tylko dzieła wybitnych twórców, ale również mniej znane prace, zarówno te, które mają wieki, jak i te niedawno dodane do kolekcji. Wystawa uhonoruje również tych, którzy tworzyli zbiory muzeum.
• 17-18 maja 2024: Konferencja popularnonaukowa “Historia nieoczywista. Polskie muzealnictwo w okresie międzywojennym”. Ta konferencja pozwoli na głębsze zrozumienie, jak odzyskanie niepodległości przez Polskę wpłynęło na rozwój muzealnictwa. Będzie to również okazja do przyjrzenia się planowaniu wystaw i roli muzeów w dwudziestoleciu międzywojennym.
Z pewnością zapowiada się rok pełen wydarzeń i niezapomnianych doświadczeń kulturalnych związanych z Muzeum Książąt Lubomirskich.