Ładowanie

Już dziś rusza cykl letnich koncertów organowych w kościele św. Elżbiety

7 czerwca, 2024

Fot. UM Wrocławia

W piątek 7 czerwca o 19.00 wybrzmią organy Englera podczas inauguracyjnego koncertu w Kościele św. Elżbiety. To początek cyklu wydarzeń, które będą odbywać się o tej samej porze, we wszystkie piątki do 27 września. Każdorazowo, wstęp wolny. 

Od piątku 7 czerwca do piątku 27 września zaplanowano cotygodniowe koncerty organowe w Kościele św. Elżbiety. Oprócz tego, będą też dwa koncerty specjalne. Pierwszy z nich odbędzie się w czwartek, 15 sierpnia, w Dzień Wojska Polskiego. Kolejny natomiast w poniedziałek 11 listopada z okazji Dnia Niepodległości. Zarówno koncerty piątkowe jak i specjalne będa się zawsze zaczynać o 19.00. 

Od początku zakładaliśmy, że decydujemy się na odtworzenie tego instrumentu, by służył nie tylko Kościołowi. Dlatego co roku organizujemy w św. Elżbiecie koncerty organowe. Od 2022 roku, kiedy organy rozbrzmiały pierwszy raz po odbudowie, niezależnie od uroczystości liturgicznych odbyły się tutaj 52 koncerty. Wysłuchało ich około 20 tys. osób – wylicza Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta, inicjator odtworzenia organów. W imieniu Wrocławia nadzorował wartą 20 milionów złotych odbudowę. 

Już dziś, cykl koncertów organowych zainauguruje Jan Surma, młody absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie wykłada na ukończonej przez siebie uczelni. Zajmuje się także działalnością muzyczną i liturgiczną. Będziemy mogli usłyszeć jego prapremierowe wykonanie własnego utworu “Sonata Garnizonowa”. Oprócz tego, zagra także utwory Johanna Sebastiana Bacha, Juliana Gembalskiego i Mariana Sawy.

Wrocław mecenasem muzyki organowej

Piotr Rojek, profesor wrocławskiej Akademii Muzycznej, nadzoruje muzycznie letni cykl koncertów. Do niego zatem należy decyzja w sprawie obsady.

To, co zrobił Wrocław, odbudowując organy w św. Elżbiecie, to wydarzenie bez precedensu w skali świata. Chcemy, by jakość proponowanych przez nas koncertów zawsze dorównywała klasie instrumentu. Na nasze koncerty zjeżdżają się muzycy z uczelni artystycznych, z którymi współpracujemy: między innymi z Poznania, Katowic. To są młodzi, ale już utytułowani i utalentowani ludzie. Zapraszamy także znakomitych absolwentów uczelni muzycznych. Co będziemy grali? Na pewno dzieła, pod które te organy zbudowano, a więc muzykę barokową. Bacha i jego uczniów czy Dietricha Buxtehudego. Utwory, bez których trudno sobie wyobrazić historię muzyki. Często koncerty będą poszerzane o improwizacje, które są  bardzo zakorzenione w muzyce organowej – mówi profesor Rojek.

Nie trzeba było długo czekać, aby organy Englera stały się znaczącym elementem wrocławskiej turystki. Znajdują się bowiem w monumentalnej bazylice św. Elżbiety, bardzo blisko Rynku, który jest jedną z najchętniej odwiedzanych okolic. 

– Ludzie przyjeżdżają do naszego miasta nie tylko w poszukiwaniu atrakcji turystycznych. Również po to, by uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Cieszymy się, że przychodzą również posłuchać organów w św. Elżbiecie. Ale to także oferta dla mieszkańców. W dobie rosnących cen biletów w każdy piątek mogą wziąć za darmo udział w czymś niezwykłym, odbieranym nie tylko słuchem. Zapraszamy wszystkich i zachęcamy, by przychodzili do Elżbiety wcześniej. Bywają i takie koncerty, na których miejsc siedzących po prostu brakuje – podaje Radosław Michalski, dyrektor odpowiedzialny za promocję w Urzędzie Miejskim.

Organy Sauera do remontu

Organy Englera nie są jednak jedynym we Wrocławiu tak istotnym instrumentem. Wkrótce ruszy remont organów Sauera. Powstały oryginalnie dla Hali Stulecia, zaś po II wojnie światowej trafiły do odbudowanej wrocławskiej katedry. Kiedy organy ustawiano w Hali Stulecia były największym instrumentem symfonicznym na świecie. Posiadały wówczas bowiem 200 rejestrów i ponad 16 tysięcy piszczałek. W najbliższy poniedziałek rozpocznie się ich rozbiórka. 

Po różnych perypetiach, bo okazało się że tej klasy instrument nie figurował nawet w rejestrze zabytków, udało się podpisać umowę na remont. W katedrze nie będzie rusztowań. Elementy organów będą zdejmowane specjalnym podnośnikiem. Znikną z wnętrza katedralnego w ciągu trzech tygodni. Będą odnawiane w specjalistycznych zakładach, ale zapewne trafią się też takie, które trzeba będzie wykonać od nowa. Kiedy skończymy ten remont, będziemy mieli wielkie możliwości organizacji festiwali organowych z udziałem trzech instrumentów, bo przypomnę, że wysokiej klasy organy stoją także w Narodowym Forum Muzyki. Jednocześnie każde z tych organów są muzycznie inne – dodaje Włodzimierz Patalas.  

Zobacz również: Lato na Pergoli! Ruszają bezpłatne pokazy filmowe.

Tagi