Wraz ze słonecznymi dniami przyszła ochota na korzystanie z basenów miejskich i kąpielisk. Jeśli pogoda się utrzyma, ich otwarcie przewiduje się już pod koniec tego miesiąca lub na początku następnego.
We Wrocławiu jest 6 obiektów letnich, z których będzie można korzystać w tym sezonie:
- Pływalnia letnia Orbita przy ul. Wejherowskiej 34,
- Kąpielisko “Morskie Oko” przy ul. Chopina 27,
- Kąpielisko “Glinianki” przy ul. Kosmonautów 1,
- Kąpielisko “Oporów” przy ul. Harcerskiej 25,
- Kąpielisko “Królewiecka” przy ul. Królewieckiej,
- Plaża przy tzw. Jeziorze Pawłowickim w pobliżu ul. Jeziorowej.
– Czekamy na piękne i słoneczne lato w tym roku. Aktualnie jesteśmy w procesie przygotowań do sezonu na naszych basenach przy ul. Wejherowskiej i na kąpielisku Glinianki. Jak co roku, czyszczone są niecki basenowe, sprawdzane, konserwowane i serwisowane sanitariaty oraz urządzenia techniczne. W najbliższych dniach baseny wypełnią się wodą, która następnie musi zostać przebadana i dopuszczona przez Sanepid do użytkowania przez kąpiących się. Na Gliniankach dodatkowo dosypywane są tony piasku, aby uzupełnić, wyrównać i przygotować plażę – mówi Dariusz Kowalczyk, prezes WCT Spartan.
Dla obu kąpielisk wyznaczono datę otwarcia 15 czerwca. Istnieje natomiast szansa, że zdarzy się to szybciej.
– Jeśli tylko pogoda dopisze i będzie nas czekał upalny długi weekend w Boże Ciało (Boże Ciało przypada w tym roku 30 maja), to już wtedy zgłosimy gotowość i otworzymy nasze obiekty. Śledząc na bieżąco prognozę pogody poinformujemy o konkretnej dacie, czy będzie to 30 maja czy weekend później, ale uspokajam, że nawet mimo niesprzyjającej aury baseny zostaną otwarte nie później niż 15 czerwca – wyjaśnia Maciej Moczko, rzecznik prasowy WCT Spartan.
Pływalnia letnia Orbita
Pływalnia Letnia Orbita przy ul. Wejherowskiej 34 otwarta będzie codziennie w godzinach 9.00 – 19.00. To kompleks trzech basenów odkrytych wykonanych w technologii stali nierdzewnej, wybudowanych na The World Games w 2017 roku. Zawiera basen pływacki o wymiarach 50 x 25 m i głębokości od 1,6m do 1,8m. Jest tam również basen rekreacyjny o wymiarach 50 x 25 m. W nim zaś, oprócz strefy wydzielonej do pływania jest strefa wypłycona wraz ze zjeżdżalniami. Głębokość sięga natomiast od 1 do 1,4 m. Najmłodsi entuzjaści wodnych rekreacji mogą z kolei skorzystać z brodzika dla dzieci, czyli niecki basenowej z fontanną o powierzchni 200m2 i głębokości 40 cm. W pobliżu jest zaś plac zabaw dla dzieci.
W ubiegłym sezonie pływalnię letnią odwiedziło ponad 80 tys. osób.
Nad bezpieczeństwem korzystających z pływalni czuwać będzie 5 ratowników. Na terenie pływalni letniej znajdują się punkty gastronomiczne, przebieralnie, szatnie i sanitariaty.
Dla klientów przygotowanych zostało 150 sztuk bezpłatnych leżaków, a także wzbogacono ofertę gastronomiczną. W upalne dni planowane są różne sportowe animacje dla korzystających z basenów. Będzie więc możliwość wzięcia udziału w zajęciach fitness, aqua-fitness, jogi i treningu funkcjonalnego w plenerze. Na pływalni honorowane będą karty Rodzina Plus, Multisport, PZU Sport i Medicover.
– Również w tym roku będzie możliwość zakupu biletów i karnetów przez internet. Dzięki sprzedaży internetowej liczymy na sprawniejszą i szybszą obsługę, a przede wszystkim na skrócenie kolejek, które szczególnie w upalne dni tworzą się przed wejściem na pływalnię. Osoby z biletem internetowym będą miały osobne wejście. Oprócz tego, aby zachęcić do zakupów przez Internet, cena biletów będzie niższa nawet o 2-3 zł niż w okienku kasowym – mówi Dariusz Kowalczyk, prezes WCT Spartan.
Kąpielisko Glinianki
Jedno z kultowych wrocławskich kąpielisk, położone nieopodal Tarczyński Areny. To teren o łącznej powierzchni 17 hektarów, w obrębie którego znajdują się trzy jeziorka o powierzchni ok 10 hektarów.
W ubiegłym sezonie odwiedziło je ponad 20 tys. osób. Otwarte będzie w dni powszednie w godzinach 9.00 – 19.00 oraz w weekendy w godz. 9.00 – 20.00.
Na terenie kąpieliska pojawią się punkty gastronomiczne z urozmaiconym menu. Będą to m.in. foodtrucki lub kontenery gastronomiczne z ciepłymi potrawami, takimi jak pierogi, makarony, pizza, dania wegetariańskie, ale też fast food. Będzie można się zatem skusić na frytki, burgery, zapiekanki czy hot dogi oraz słodkości. Z kolei dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowane zostały boiska do siatkówki plażowej, stoły do gry w tenis stołowy oraz Wakepark.
Kąpielisko Morskie Oko
Najpopularniejsze wrocławskie kąpielisko uległo w zeszłym roku dużej modernizacji. Zakres prac obejmował m.in. renowację natrysków zewnętrznych, szatni, toalet czy plaży. Długofalowe plany rozwoju tego terenu obejmują m.in. wyznaczenie stref grillowych, które przydadzą się w organizacji rodzinnych pikników. Do tego planuje się instalację wodnych dmuchańców dla dzieci czy wydzielenie stref przeznaczonych do gier planszowych. Dodatkowo, w przyszłości na terenie kąpieliska będą dostępne kajaki. Umożliwią one wypoczynek na wodzie tym, którzy lubią relaksować się w sposób aktywny. W ramach modernizacji planowany jest również remont pomostu.
Nieprzerwanie przez cały ten czas kąpielisko przyciąga tłumy entuzjastów wodnych przygód. “Morak” w ubiegłym sezonie gościł 90 tysięcy osób.
– Stale inwestujemy w rozwój „Morskiego Oka”, które cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Wrocławia. Już w tym sezonie odwiedzający mogą liczyć na nowe atrakcje. Intensywne przygotowania obiektu trwają i jesteśmy przekonani, że wrocławianie będą zadowoleni z nowej jakości kąpieliska – mówi Łukasz Wójcik, dyrektor MCS Wrocław.
Sezon kąpielowy na „Morskim Oku” rozpocznie się tradycyjnie 1 czerwca.
Bezpłatne kąpieliska i akweny
22 czerwca, wraz z rozpoczęciem wakacji zostaną uruchomione kolejne trzy obiekty – bezpłatne, strzeżone, z ratownikami, punktami medycznymi, toaletami oraz plażami.
Będą to kąpieliska i akweny:
- Królewiecka przy ul. Królewieckiej na Maślicach,
- Harcerska przy ul. Harcerskiej na Oporowie,
- Jeziorowa przy ul. Jeziorowej i Sasankowej w Pawłowicach.
W tym roku, przy ul. Jeziorowej na Pawłowicach, w miejscu dotychczas funkcjonującego kąpieliska pojawi się plaża miejska w nowej odsłonie. Nie zabraknie na niej atrakcji dla mieszkańców, którzy już w czerwcu będą mogli korzystać z m.in. desek SUP. Do dyspozycji gości będzie plaża o 40 metrowej linii brzegowej. Odwiedzający znajdą tam miejsce do piknikowania i na ognisko, nowe podesty, boisko do siatkówki, opiekę ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. A oko tego wszystkiego nowość – wypożyczalnię popularnych desek SUP. Woda w tym miejscu będzie regularnie badana, by wszyscy chętni, bez przeszkód, mogli korzystać z popularnego akwenu. Dodatkowo, tereny zielone zostały odświeżone, pojawiły się też nowe nasadzenia. Część z tych inwestycji to efekt wygranych przez mieszkańców projektów WBO.
– Liczymy, że Jezioro Pawłowickie będzie, jak co roku, jednym z ulubionych miejsc letniego, aktywnego i rodzinnego wypoczynku. Zwłaszcza, że oferta, którą przygotowaliśmy będzie jeszcze bogatsza, niż dotychczas – mówi Łukasz Wójcik, dyrektor MCS-u.
Warto dodać, że przez cały rok można też korzystać z aquaparków Wrocławskiego Parku Wodnego: przy ul. Borowskiej w centrum miasta oraz Polnej na Brochowie. Najpóźniej w czerwcu zostanie otwarty trzeci, przy ul. Wilanowskiej na Zakrzowie.
Na wszystkich obiektach kąpielowych dyżur pełnić będą ratownicy, którzy dbać będą o nasze bezpieczeństwo. Sezon letni potrwa tradycyjnie do końca sierpnia.
Więcej informacji na temat basenów i kąpielisk można znaleźć na stronie Młodzieżowego Centrum Sportu , stronie centrum treningowego Spartan oraz na stronie Aquaparku Wrocław.
Zobacz również Wrocław, Wisznia Mała, Czernica i Długołęka. Aglomeracyjna rewolucja staje się faktem.