10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Kaucja za butelki i puszki z napojami. Poznaj szczegóły

WARTO PRZECZYTAĆ

Kaucja na butelki obowiązywała w Polsce w czasie PRL-u. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat nie udało się wprowadzić tego systemu kaucyjnego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało ustawę w tej sprawie.

butelki, śmieci, ekologia, system kaucyjny
System kaucyjny pomoże w zmniejszeniu generowania śmieci w mieście.

System objąłby szklane i plastikowe butelki oraz puszki aluminiowe. Przy zakupie napojów w takich opakowaniach płacilibyśmy kaucję, którą sklepy zwróciłyby nam przy zwrocie butelek i puszek. To rozwiązanie pomogłoby w dbaniu o środowisko, gdyż zwrócone butelki mogłyby zostać użyte ponownie lub przetworzone.

Które towary i sklepy obejmie system kaucyjny?

System kaucyjny ma objąć wszystkie butelki szklane do 1,5 litra, butelki plastikowe do 3 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Zwroty butelek nie będą przyjmowane w każdym sklepie. Wymóg obejmowałby placówki handlowe o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze sklepy same zdecydują, czy przyłączą się do akcji. Nie trzeba będzie oddawać butelek w tym samym sklepie, w którym się je zakupiło oraz nie będzie potrzebny do tego paragon.

Ile wyniesie kaucja?

Nie wiadomo jeszcze, ile wyniesie kaucja, jednak przewiduje się jej wysokość w okolicach kilkudziesięciu gr. Przykładowo, w Niemczech kaucja wynosi 0,25 euro. Zwrot pieniędzy otrzymamy w kasie lub w specjalnych automatach.

Kiedy system wejdzie w życie?

Pierwszy projekt ustawy Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało w tym roku. Prawdopodobnie już w październiku ustawa ma być głosowana w sejmie.

System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w 2023 roku. Dwa pierwsze lata funkcjonowania będą vacatio legis, umożliwi to ludziom zapoznanie się z systemem i przygotowanie do zmian.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI