KGHM Polska Miedź ogłosiło ukończenie najgłębszego wyrobiska górniczego w kraju. Szyb GG-1, który osiąga głębokość 1348 metrów, ma zrewolucjonizować warunki pracy górników. Wgłębienie to jest rezultatem jednej z najważniejszych inwestycji w historii koncernu, która po raz pierwszy umożliwi dostarczenie świeżego powietrza na takie głębokości.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Po długim oczekiwaniu, 14 czerwca, KGHM potwierdziło pomyślne połączenie wyrobisk od strony Zakładów Górniczych “Rudna” z szybem GG-1. Tym samym otworzyło drogę do realizacji kluczowych założeń projektu.
Jakkolwiek prace nad inwestycją jeszcze trwają, szyb jest już gotowy do zabudowy zbrojenia i wyposażenia w niezbędne instalacje. Na jego dnie znajduje się już 3-metrowa warstwa betonu. – Szyb GG-1 to strategiczna inwestycja KGHM. Umożliwi nam eksploatację złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy na głębokościach, które do tej pory były dla nas niedostępne – mówił na konferencji prasowej Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.
Szyb GG-1 nie tylko zwiększy dostępność powietrza dla pracowników pod ziemią, ale także skróci czas dojazdu do wyrobisk. Dodatkowo, dzięki niemu, KGHM będzie mogło udostępnić nowe obszary złoża miedzi, co przełoży się na dłuższy okres funkcjonowania kopalń Polkowice-Sieroszowice i Rudna.
KGHM przewiduje, że w latach 2028-35 produkcja z obszaru Głogów Głęboki-Przemysłowy, do którego dostęp zyska dzięki szybowi GG-1, ma wynosić 10-11 mln ton rudy rocznie. To oznacza możliwość uzyskania ok. 200-220 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie, co stanowi ogromne perspektywy dla przyszłości koncernu.
Inwestycja ta nie tylko oznacza gigantyczny krok naprzód w technologii wydobycia, ale przede wszystkim stanowi znaczące poprawienie warunków pracy górników, co zawsze powinno być priorytetem w tak wymagającej branży.