Ładowanie

Kino organowe w NFM. W lipcu rusza cykl pokazów filmów niemych

27 czerwca, 2023

Narodowe Forum Muzyki, fot. Joanna Bim

Na przełomie lipca i sierpnia w Narodowym Forum Muzyki odbędą się seanse filmów z lat dwudziestych XX wieku. Pokazom będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Jakie produkcje zobaczymy w tym sezonie?

Program kina organowego, fot. Narodowe Forum Muzyki

Tego lata w sali NFM ponownie zostaną wyświetlone filmy nieme z pogranicza fantastyki, horroru i science fiction. W ubiegłym roku publiczność mogła zobaczyć na dużym ekranie  „Metropolis”, „Nosferatu – symfonia grozy”, „Gabinet doktora Caligari” czy „Zmęczona śmierć”. W tym sezonie również nie zabraknie ciekawych propozycji, a seanse uświetnią improwizacje organowe znakomitych artystów.

Zobacz też: Nowy cykl bezpłatnych koncertów w bazylice św. Elżbiety

Kino organowe w NFM

Czarownice, 14.07.2023, g. 19.30

Czarownice w reżyserii  Benjamina Christensena to ważne dzieło w historii horroru. Film powstał w 1922 roku i w okresie międzywojennym wielokrotnie szokował publiczność przedstawieniem na ekranie scen praktyk okultystycznych. Na ekranie pojawia się sam twórca – Christensen w produkcji wcielił się w rolę diabła. Ścieżkę dźwiękową do filmu improwizować będą na żywo organista Tomasz Głuchowski oraz DJ Michał Macewicz, którzy zachwycili publiczność podczas zeszłorocznego pokazu legendarnego Metropolis Fritza Langa.

Bilety: www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10154

Marynarz na dnie morza, 28.07.2023, g. 19.30 

Marynarz na dnie morza z 1924 roku to według Bustera Keatona najlepsza komedia z jego udziałem. Projekcji towarzyszyć będą improwizacje organowe znakomitego Karola Mossakowskiego – pierwszego zagranicznego organisty tytularnego kościoła Saint-Sulpice w Paryżu, nauczyciela improwizacji, przez trzy sezony artysty rezydenta w Radio France, a obecnie w NOSPR. Wydarzenie odbędzie się w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty.

Bilety: www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10155

Mocny człowiek, 09.08.2023, g. 19.30

Po raz pierwszy w repertuarze kina organowego NFM znalazł się reprezentant krajowej kinematografii. Mocny człowiek w reżyserii Henryka Szaro uznawany jest za najwybitniejszy polski film niemy. Dzieło opowiada o losach artysty Henryka Bieleckiego, który decyduje się doprowadzić do śmierci znajomego pisarza, aby zapewnić sobie sławę i pieniądze. Seans wzbogacą improwizacje organowe Martina Gregoriusa – docenta Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie.

Bilety: www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10156

 Męczeństwo Joanny d’Arc, 25.08.2023, g. 21.00

Męczeństwo Joanny d’Arc to jeden z kilkunastu filmowych portretów Joanny d’Arc oraz ostatni film niemy w dorobku duńskiego reżysera Carla Theodora Dreyera. W postać Joanny wcieliła się aktorka teatralna Renée Jeanne Falconetti, która swoim występem zachwyciła krytyków oraz publiczność. Podczas pokazu zostaną zaprezentowane improwizacje na żywo w wykonaniu Franza Danksagmüllera – niemieckiego organisty i kompozytora. Wykładowca Musikhochschule Lübeck brzmienie organów wzbogaci wykorzystaniem elektroniki.

Bilety: www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10157

Tagi