10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Kolej Dużych Prędkości połączy Wrocław i Łódź. Prace ruszą w 2024 roku

WARTO PRZECZYTAĆ

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że powstanie nowy odcinek Kolei Dużych Prędkości. Linia połączy Łódź, Sieradz oraz Wrocław. Dzięki temu znacząco skróci się czas podróży na tej trasie.

Kolej Dużych Prędkości połączy Wrocław, Sieradz, Łódź, fot. Centralny Port Komunikacyjny

Trasa

Przejazd na odcinku Wrocław – Łódź ma być znacznie szybszy,  co wpłynie na skrócenie podróży pasażerów też do Warszawy. Pociąg z Wrocławia do Łodzi zatrzyma się na następujących stacjach:

Wrocław – Czernica Wrocławska – Kępno – Czajków – Sieradz – Wodzierady – Łódź 

Dwie nowe stacje 

W ramach inwestycji, między Wrocławiem i Łodzią mają powstać dwie stacje pasażerskie – Czajków i Wodzierady. Pierwsze prace na odcinku Sieradz – Czernica Wrocławska mają ruszyć w 2024 roku. Po wybudowaniu linii podróż na trasie będzie wynosić około godzinę.

Prędkość kolei 

Wariant inwestorski przedstawiony przez Centralny Port Komunikacyjny zakłada, że pociągi na trasie Wrocław – Łódź będą się rozpędzać do 250 km/h. Według pociągi będą mogły nawet poruszać się do 350 km/h bez konieczności modernizacji torowiska. 

Wariant wybrany społecznie

Nowy wariant odcinka Kolei Dużych Prędkości będzie miał niespełna 200 kilometrów. Konsultacje prowadzono z samorządowcami i mieszkańcami 33 gmin. W ramach nich spółka CPK przeprowadziła 67 spotkań i zgromadziła niemalże 35 tys. ankiet. 

Cieszę się, że udało się wybrać wariant, który – oczywiście względnie – jest najbardziej akceptowany społecznie. Do niego było najmniej negatywnych uwag, protestów, przewiduje najmniejszą liczbę kolizji, najmniejszą liczbę wywłaszczeń i najmniejszą liczbę wyburzeń. – informował Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI