Ładowanie

Kolejowe retro skarby do obejrzenia niedzielę 17 marca na stacji Wrocław Leśnica

15 marca, 2024

Fot. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, Facebook

Już w tę niedzielę, od 10.00 do 17.00 na stacji kolejowej Wrocław Leśnica będzie można oglądać zabytkowe wagony i lokomotywy. Wstęp wolny.

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprezentuje w tę niedzielę skarby starego taboru kolejowego. Jeśli więc interesujesz się historią dolnośląskich kolei, nie może cię zabraknąć tej niedzieli w Leśnicy. 

– Poza flagowymi egzemplarzami lokomotyw i wagonów z kolekcji Klubu nie zabraknie nowości i niespodzianek. Wśród prezentowanego taboru kolejowego znajdzie się “Świadek Historii”, elektrowóz EP05 – 22, który był mimowolnym świadkiem strajku w Ursusie w 1976 roku – podaje Michał Wychodil, rzecznik prasowy Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu – Ponadto lokomotywa ta ciągnęła awangardowy w czasach PRL ekspress “Odra II”, którego wagony zbudowano we wrocławskim Pafawagu w latach 70. Poza podwyższonym standardem odznaczały się one jak na tamte czasy odmiennymi barwami – kolorem ecru-kości słoniowej z czerwono – bordowym pasem. Skład ten kursował na trasie Wrocław – Warszawa – dodaje. 

Stacja Wrocław Leśnica kolejowym skansenem

W ten weekend w Leśnicy znajdzie się spalinowóz SU45 – 079 z 1973 roku, który zasłynął podczas podróży pociągami muzealnymi, zwany “fiatem”. Obok niego słynne “skrzyżowanie czołgu z tramwajem” czyli znana Wrocławianom z “Kolejowych zakamarków Wrocławia” lokomotywa SM30 – 662. Inną natomiast, wartą uwagi lokomotywą, której nie zabraknie w niedzielę jest ta o numerze SP42- 001, pieszczotliwie w kolejowym światku nazywana “kociołkiem”. 

Był to pierwszy z tej serii spalinowóz zbudowany w 1969 roku, który posiadał kocioł parowy do ogrzewania wagonów pasażerskich. Konstrukcja była adaptacją najbardziej legendarnej polskiej lokomotywy spalinowej SM42 pochodzącej z 1959 roku o przydomku “Stonka” – o “Kociołku” opowiada Michał Wychodil – Będzie to pierwszy raz kiedy SP42 – 001 zostanie zaprezentowana dla szerokiej publiczności. Jest już w praktyce w pełni sprawna technicznie. Prace nad nią trwały łącznie 4 lata. Jej remont Klub zawdzięcza m.in. wpływom z biletów na pociągi specjalnie oraz patronom. Wygląda jak nowa, o czym będzie można przekonać się już podczas wystawy – dodaje. 

Na wystawie zobaczyć będzie można też wagon pocztowy typu 5G. Zbudowano go w Ostrowie Wielkopolskim w 1956 roku. Służył kiedyś Urzędowi Pocztowemu Żagań. Teraz zaś, należy do zbiorów Klubu Sympatyków Kolei. 

Podczas wystawy w Leśnicy będzie można w nim zwiedzać ekspozycję pt.: “Początki Wrocławskiego Węzła Kolejowego” ze zbiorów Artura Marsy. Wystawa przedstawia genezę i rozwój linii kolejowych wychodzących z Wrocławia. Ukazuje cztery niezależne towarzystwa kolejowe. które budowały wrocławską kolej: Kolej Górnośląską, Kolej Dolnośląsko-Marchijską, Kolej Wrocławsko-Świebodzką oraz Kolej Prawego Brzegu Odry. Całość zilustrowana jest XIX wiecznym materiałem kolekcjonerskim: stare listy wysyłane koleją, kartki pocztowe z dworcami, dokumenty, bilety, listy przewozowe, telegramy, mapy i plany –  w większości do roku 1945 – opowiada Michał Wychodil.

Wystawa fotografii Barbary Zegarlickiej

Na tym nie koniec atrakcji, jakie czekają tych, którzy w niedzielę zawitają na stacji Wrocław Leśnica. Fotografka klubu, Barbara Zegarlicka zaprezentuje bowiem wystawę swoich zdjęć w wagonie krytym z 1907 roku. Należy on do kolekcji stowarzyszenia i to jego między innymi zobaczyć można w filmie “Sami swoi. Początek”, który w zeszłym miesiącu miał swoją premierę. Samej wystawie fotografii natomiast, towarzyszyć będą dźwięki, które udało się nagrać w procesie renowacji zabytkowych wagonów oraz te, które wydaje pracujący parowóz. Warto dodać, że to całkowicie innowacyjne podejście do ekspozycji. 

Zabierz cząstkę kolejowej wystawy ze sobą – sklep z gadżetami i pamiątkami

Oglądających może także zainteresować wagon “kuszetka” z lat 70. XX wieku czy wagony z serii Bi z późnych lat 20. Towarzyszyć im będzie stoisko, w którym można się zaopatrzyć w klubowe pamiątki i gadżety. Dochód z ich sprzedaży pokryje kolejne renowacje zabytkowych części taboru. 

Zwiedzający nie zostaną jednak pozostawieni sami sobie. Klub zadbał o obecność przewodnika, który wzbogaci zwiedzanie o interesujące opowieści. Te zaś, nie tylko dotyczyć będą oglądanych elementów wystawy, ale i historii o dolnośląskiej kolei. Planuje się także odpalenie jednej z lokomotyw, aby pokazać zwiedzającym pracę startującego silnika spalinowego. 

Zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się o godzinach 10.30, 11.15, 11.55, 12.40, 13.25, 14.10, 14.50, 15.40 i 16.20. Te pory mogą się jednak nieco zmienić, w zależności od liczebności grup chętnych do oprowadzenia po wystawie.

Zobacz też: Jelenia Góra: 22 marca wielkie otwarcie Modelarni Kolejkowa.

Tagi