Wrocław od 2012 roku prowadzi program „Udostępniania mieszkańcom pojemników do kompostowania odpadów zielonych oraz kuchennych”. W tym czasie Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia wydał już ponad 2000 kompostowników. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z kompostowania i jak uzyskać taki pojemnik.
Program ma na celu edukację mieszkańców w zakresie kompostowania. Promuje kompostowanie na własne potrzeby oraz aby zwiększyć ilości biodegradowalnych odpadów poddawanych odzyskowi. Mieszkańcy dzięki temu zmniejszają ilość odpadów komunalnych, a przydomowe kompostowniki pomagają w tworzeniu naturalnego nawozu.
Najnowsze kompostowniki typu Termo-700 mają pojemność 720 litrów. Wykonane są z tworzywa z odzysku, a ich trwałość szacowana jest na około 12 lat. Badania Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykazały, że można w nich kompostować nawet 1274 kg odpadów rocznie.
Aby otrzymać kompostownik, należy wystąpić o jego użyczenie, dysponować odpowiednim miejscem na jego ustawienie oraz posiadać biodegradowalne odpady. Konieczne jest również zagospodarowanie wytworzonego kompostu oraz składanie sprawozdań o ilości kompostowanych odpadów. Miasto nie udostępnia kompostowników na rodzinne ogrody działkowe.
Wniosek o użyczenie kompostownika należy złożyć do Wydziału Środowiska, a następnie podpisać umowę użyczenia na 36 miesięcy i składać roczne sprawozdania. Po upływie umowy, kompostownik staje się własnością użytkownika. Do umowy dołącza się instrukcje montażu i kompostowania oraz wzór sprawozdania. Od 2012 roku wydano 2464 kompostowniki, a w 2024 roku pozostało jeszcze 273 sztuki. Wnioski można pobrać ze strony internetowej Urzędu.
Kompostowanie to oszczędzanie!
Mieszkańcy, którzy kompostują bioodpady, mogą otrzymać zwolnienie z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 10 zł miesięcznie. Rocznie powstaje zatem oszczędność 120 zł. W celu uzyskania zniżki, należy zaś złożyć nową deklarację w Wydziale Podatków i Opłat UM.
Wrocław także kompostuje na większą skalę. Trwa rozbudowa kompostowni na Janówku, która zwiększy przepustowość z 6 do 12 tysięcy ton odpadów zielonych rocznie. Inwestycja ta pozwoli zagospodarować odpady zielone z całego miasta i podniesie poziom recyklingu.
Wniosek o udostępnienie kompostowników oraz inne potrzebne dokumenty znajdziesz tutaj.
Wypełnione dokumenty można dostarczyć za pomocą ePUAP, osobiście lub przesłać pocztą na adres Wydziału Środowiska: 50-502 Wrocław, ul. Hubska 8-16.
Zobacz również: Trwa budowa TAT wzdłuż ul. Buforowej. W związku z kolejnym etapem zarządzono objazdy.