12.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Koncerty organowe w bazylice św. Elżbiety przedłużone do września

WARTO PRZECZYTAĆ

Bezpłatne koncerty organowe cieszyły się podczas wakacji dużym zainteresowaniem mieszkańców. Ze względu na ich popularność zdecydowano, że cykl wydarzeń odbędzie się też we wrześniu. Kto wystąpi w bazylice św. Elżbiety?

Koncerty muzyki organowej będą odbywać się w każdy wrześniowy piątek, tj. 2.09, 9.09, 16.09, 23.09 i 30.09, o godz. 19.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Nie obowiązują wejściówki.

Kto wystąpi przed publicznością?

W bazylice św. Elżbiety zagrają organiści m.in. z Rzeszowa, Poznania, Warszawy – a 9 września we Wrocławiu wystąpi gość z Niemiec, profesor Martin Strohhacker. Jest on profesorem klasy organowej w Wyższej Szkole Muzyki Kościelnej w Dreźnie oraz organistą w Kościele Trzech Króli w Dresden-Neustadt. Profesor Martin Strohhacker studiował w klasie organów w Conservaitore Nationale de Musique Paris u prof. Marie Claire i w Conservatorio Superior de Musica de Barcelona u prof. Montserrat Torrent. Profesor Strohhacker jest od 2000 roku członkiem zarządu Towarzystwa Gottfrieda Silbermanna we Freibergu.

Widowiskowe organy Englera

Nazywane „Głosem Śląska” organy rozbrzmiały po 46 latach ponownie 27 stycznia 2022 w czasie inauguracji.  Budowę oryginalnego instrumentu rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Były one najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 roku strawił Bazylikę pw. św. Elżbiety.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI